• YARIM ALTIN
  5.489,00
  % -0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4188
  % 1,89
 • € EURO
  29,0724
  % 2,19
 • £ POUND
  33,5173
  % 1,06
 • ¥ YUAN
  3,7554
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,2836
  % 2,31
 • BITCOIN/TL
  744819,624
  % 3,91
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Abdi İbrahim’den Esenyurt Üretim Kompleksi’ne 1 milyar TL’lik yatırım

Abdi İbrahim’den Esenyurt Üretim Kompleksi’ne 1 milyar TL’lik yatırım

İlaç kesiminde 111 yılı geride bırakan Abdi İbrahim, hayatı güzelleştirme misyonuyla çalışmalarına ve yatırımlarına süratle devam ediyor. Abdi İbrahim’in Ceo’su Dr. Süha Taşpolatoğlu, bu yılın sonuna kadar Esenyurt Üretim Kompleksi’ndeki tesislerine toplam 1.06 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Bu yıl içinde komplekslerinde faaliyete geçirecekleri kimyasal, onkoloji ve steril ek üretim tesisinin bu yatırım fiyatının kıymetli bir kısmını kapsadığını vurgulayan Taşpolatoğlu, “Yaptığımız yatırımlarla Türkiye pazarında daha fazla büyüyerek liderliğimizi sürdürmeyi, milletlerarası pazarlarda güçlü ve argümanlı büyüme sergilemeyi, yenilikçi modellerle güçlü markalar yaratarak tüketici sıhhati alanında farklılaşmayı, üretim hizmetlerinde Türkiye’nin ötesinde Avrupa’da tercih edilir düzeye ulaşmayı ve son olarak Türkiye’nin 1 numaralı biyobenzer oyuncusu olmayı hedefliyoruz” dedi. Abdi İbrahim’in Ceo’su Dr. Süha Taşpolatoğlu ile markanın kuruluşunu, amaçlarını ve yatırımlarını konuştuk.

Abdi İbrahim’in kesimdeki seyahatini, markalaşma sürecini kısaca kilometre taşlarıyla özetler misiniz?

Abdi İbrahim’in temelleri 1912 yılında Eczacı Abdi Ender İbrahim Bey’in Kocamustafapaşa semtinde açtığı eczane ile atıldı. Daha fazla insanı düzgünleştirme misyonuyla Eczacı Abdi Az İbrahim Bey’in 1919’da ilaç üretim laboratuvarı kurup hazır ilaç üretimine başlaması ise Abdi İbrahim’in çağa ayak uydurma, üretime yatırım, toplumsal yarar ve sürdürülebilirlik üzere fark alanlarının da temelini oluşturdu.1927 yılında, Abdi Az İbrahim Bey’in ani vefatının akabinde eşi Fatma Mehveş Hanım laboratuvarın idaresini devraldı.

Türkiye’nin birinci bayan sanayicilerinden olan Fatma Mehveş Hanım, 1940’ta bayrağı, oğulları Eczacı Hayri İbrahim Barut’a devretti. Eczacı İbrahim Hayri Barut ile idarede ikinci nesil devranı başladı. Laboratuvarlar Vefa semtine taşındı. 1961’de İbrahim Hayri Barut’un vefatının akabinde, Dr. Mekin Alpay ve Belma Barut idaresi devraldı.

1975 yılına gelindiğinde de şirketin ismi ‘Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ olarak değiştirildi. Şirketin 3. jenerasyon idaresi ise Nezih Barut’la başladı. Böylelikle Abdi İbrahim’in her geçen gün daha da büyüdüğü, güçlendiği ve dünyayı düzgünleştirmek ismine büyük adımlar atacağı bir periyoda girdik. 2007 yılında ise dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi ortasında yer alan birinci Türk şirketi olduk.

2012’de Kazakistan’ın en büyük şirketlerinden olan Küresel Pharm’ın yüzde 60 payının satın alınmasıyla Abdi İbrahim Küresel Pharm’ın kurulması, dünyanın önde gelen firmalarından Japon Otsuka Pharmaceutical ile yüzde 50 iştirakle hayata geçen Abdi İbrahim Otsuka markası ve Cezayir’de yüzde 50 Remede Pharma paydaşlığıyla kurulan Abdi İbrahim Remede Pharma, şirketimizin Türkiye dışında da büyüme savını şekillendiren değerli adımlar olarak tarihe geçti. Memleketler arası arenada varlığımızı kuvvetlendirme yolunda kıymetli bir atılımımız de, 2020 yılının Eylül ayında İsviçre’de konseyi OM Pharma ilaç şirketini İsviçreli bir ortak teşebbüs kümesiyle birlikte satın alarak, şirketin yüzde 28,5 payına sahip olmamızla gerçekleşti.

2021 yılında ise Türkiye’de tüketici sıhhati alanında faaliyet gösteren ve yenilikçi eserleriyle pazarda kısa müddette öne çıkmayı başaran Inoliva’nın yüzde 90 payını satın alarak yatırımlarımıza bir yenisini daha ekledik. Yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olarak, Türkiye iktisadına katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

Şirketin üretim kapasitesi hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul Esenyurt’ta 142 bin 500 metrekare alana kurulan ve yüksek teknolojisiyle çağın öncülüğünü yapan Esenyurt Üretim Kompleksimiz, yılda 700 milyon kutu üretim kapasitesiyle dünya çapında örnek olarak gösterilen tesisler ortasında yer alıyor. Üretim kompleksimizde Ar-Ge Merkezi, Kimyasal Üretim Tesisi, Türkiye’nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisi AbdiBio, Hormon Üretim Tesisi, Steril Oftalmoloji & Steril İnhalasyon Üretim Tesisi ve 2023 yılında üretime başlayacak Kimyasal, Onkoloji ve Steril Ek Üretim Tesisi yer alıyor. Ayrıyeten Kazakistan ve Cezayir’de de Ar-Ge Merkezi ve üretim tesislerimiz bulunuyor.

20 bin kişilik istihdam yaratıyor

Bünyenizde kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz?

Türkiye ve memleketler arası pazarlarda toplam 5 bin 500 kişi istihdam ediyoruz. İlaç dalında en geniş pazarlama ve satış takımına sahip şirket pozisyonundayız. Bunun yanı sıra dolaylı olarak tedarik zinciri üzerindeki etkilerimiz de dahil olmak üzere ortalama 20 bin kişilik bir istihdam yaratıyoruz. Türk ilaç kesiminin istihdam önderi olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde de sürdürülebilir iş fırsatları yaratıyor ve nitelikli iş gücüne meslek fırsatları sunuyoruz.

70’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor

Yurtdışına birinci olarak ne vakit açıldınız? Şu anda kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz? Abdi İbrahim’in yurt dışı pazarlara açılması 1999 yılında Cezayir’e yaptığımız ihracatla başladı. 2004 yılında memleketler arası operasyonumuza Kazakistan, Rusya, Azerbaycan ve Lübnan’ı ekledik ve bu ülkelere de ihracat yapmaya başladık.

2010 yılında Portekiz’de Abdi Farma şirketimizi kurduk. Abdi İbrahim’in yurt dışına açılma maksadında en değerli dönüm noktalarından biri elbet 2012 yılında Küresel Pharm paydaşlığıyla Kazakistan’da kurduğumuz Abdi İbrahim Küresel Pharm oldu.

Bu yatırımın akabinde, 2014 yılında Cezayir’de Remede Pharma paydaşlığıyla Abdi İbrahim Remede Pharma’yı kurduk. 2015 yılında Kazakistan’da, 2017 yılında ise Cezayir’de üretim faaliyetlerimize başladık. Bugün geldiğimiz noktada; Hollanda, İngiltere, üzere birçok Avrupa ülkesi, Doğu Avrupa ülkeleri, CIS ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Kuzey Afrika ve Balkanlar olmak üzere yaklaşık 70’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.

Öncelikli, Avrupa ve Körfez ülkelerinde büyümek istiyor

Yeni ihraç pazarları var mı?

Şirketimiz, Abdi İbrahim markalı eserleri ve kendi satış ve pazarlama teşkilatlarımız ile Kazakistan, Cezayir, Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Almanya, İngiltere, Portekiz, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Kuzey Makedonya, Tunus, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde büyümeye devam ediyor.

Türkiye dışında 17 ülkede 650 bireye ulaşan saha ve ofis takımına sahibiz. Avrupa ve Kanada başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde Abdi İbrahim ve müşteri markalı olmak üzere farklı ve geniş eser portföyümüzle faaliyetlerini sürdürüyoruz.

Aynı vakitte tüm dünyadaki lisans satış operasyonlarımızla da ihracat sayısını her geçen gün artırıyoruz. Milletlerarası pazarlar ünitemiz ile ‘Vizyon 2025’ stratejimiz kapsamında, öncelikli olarak Avrupa ve Körfez ülkelerinde büyümek istiyoruz. Almanya’da ve İtalya’da Abdi Farma şirketimizle faaliyet göstermeye başladık. Suudi Arabistan’da da pazarlama ve satış teşkilatımızı gruplarımızı yapılandırdık. Tıpkı formda Birleşik Arap Emirlikleri’nde de bir yapılanmamız olacak, hazırlık içindeyiz.

Bu yılki Ar-Ge bütçesi 668 milyon TL

Ar-Ge’ye ayırdıkları kaynakla Türkiye’de en çok Ar-Ge yatırımı yapan başkan şirketler ortasında yer aldıklarını söyleyen Dr. Süha Taşpolatoğlu, “2021 ‘de 101 milyon TL; 2022’de ise 192 milyon TL ArGe yatırımımız bulunuyor. 2023 yılındaki Ar-Ge bütçemizin de 668 Milyon TL olarak gerçekleşmesini öngörüyoruz” dedi.

Hedefimiz, biyoteknolojik ilaçta da Türkiye’nin bir numarası olmak

Şirketin aşı konusundaki çalışmalarına değinen Süha Taşpolatoğlu, 2018 yılında 100 milyon dolarlık yatırımla açılışını yaptıkları AbdiBio ile biyoteknolojik eserler üretebilecek son teknolojiyle donatılmış bir üretim tesisini Türk ilaç bölümüne kazandırdıklarını söyledi.

Taşpolatoğlu, “Yurt dışından know-how transferi ile lokal bilgi birikimini buluşturmanın yanı sıra AbdiBio tesisinde geliştirilmiş eserler ile eser çeşitliliğini yakalayarak, güçlü ve geniş bir biyoteknolojik eser portföyü oluşturmak, milletlerarası standartlarda üreterek uzun vadeli bedel sağlamak, istihdamı artırmak ve ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere memleketler arası pazarlara ihracat gerçekleştirerek cari açığın düşürülmesine katkıda bulunmak öncelikli emellerimiz ortasında yer alıyor.

Hedefimiz, bir molekülün hücreden sonuncu esere tüm geliştirme etaplarında yer alıp sürdürülebilir bir sistem oluşturarak biyoteknolojik ilaçta da Türkiye’nin bir numarası olmak ve bu hayat kurtarıcı ilaçlarla daha fazla insanı uygunlaştırmak. Bu gayeye yürürken, kritik değere sahip ilaçlar için dışa olan bağımlılık zincirinin kırılmasına da katkı sunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Aşı üretmeye hazırız, çok uluslu firmalarla görüşmeler yapıyoruz

AbdiBio’nun sağladığı imkanlarla aşı üretmeye de hazır olduklarına dikkat çeken Süha Taşpolatoğlu, “Sağlık Bakanlığı’nın, biyoteknolojik ilaç üretim tesisimiz AbdiBio’da yaptığı kontroller sonucu, mRNA bazlı ve inaktif aşıların üretim ve dolumu için müsaade evrakımızı aldık. Türkiye’de birtakım aşıların üretimi ile ilgili çok uluslu firmalar ile görüşmeler yapıyoruz. Türkiye hem tesis olarak hem de insan kaynağı olarak aşı üretebilecek tüm imkanlara sahip” dedi.

Demir eksikliği tedavisinde kıymetli adım

Dr. Süha Taşpolatoğlu, yakın vakitte hayata geçirdikleri en değerli yatırımlardan birisinin de AbdiBio tesislerinde demir eksikliği tedavisinde kıymetli bir role sahip olan ve bugüne kadar ithal ettikleri eserin birinci ticari üretimine başlamaları olduğunu söyledi. Taşpolatoğlu, “Üretim hacminin yıllık yaklaşık 1 milyon 800 bin adet kutu olarak planlandığı bu büyük yatırımla birlikte, demir eksikliği tedavisinde kıymetli bir gereksinimi karşılayacak ve ülkemizin sıhhat alanında dışa bağımlılığını azaltmaya katkı sunacağız” dedi.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort