• YARIM ALTIN
  6.311,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9506
  % 0,05
 • € EURO
  31,8464
  % 0,22
 • £ POUND
  36,7825
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,0655
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3264
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  1098037,703
  % 0,11
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bitget: BTC’ye yatırım yüksek getiri potansiyeli sunabilir

Bitget: BTC’ye yatırım yüksek getiri potansiyeli sunabilir

Bitget Yöneticisi Gracy Chen, Bitget’in bu yılın başlarında Türkiye’ye açıldığını belirterek, “20 Temmuz’da Orta Doğu bölgesine yönelik genişleme planlarımızı duyurduk. Artık büsbütün yerelleştirilmiş bir Türkçe web sitesi olan Bitget TR ile Türkiye’deki kullanıcılara hizmet veriyoruz” dedi.

Bitget hakkında bilgi verir misiniz? Türkiye faaliyetlerine ne vakit başladınız? Türkiye’deki kullanıcılarınıza ne üzere avantajlar sağlıyorsunuz?

Bitget, 2018 yılında kurulmuş, süreç kopyalama (Copy Trade) hizmetleri sunan dünyanın önde gelen kripto para platformlarından biridir. Bitget olarak 100’den fazla ülkede 20 milyondan fazla kullanıcıya hizmet vererek inançlı, tek duraklı ticaret tahlili sunarak kullanıcıların daha akıllı formda ticaret yapmasına yardımcı olmayı taahhüt ediyoruz. Ayrıyeten efsanevi Arjantinli futbolcu Lionel Messi ve resmi eSports aktiflikleri düzenleyicisi PGL üzere sağlam ortaklarla iş birlikleri yaparak insanları kripto paraları benimsemeye teşvik ediyoruz. Süreç kopyalama platformlarının birinci ve en büyüğü olarak, birinci faaliyetimizden bu yana süreç kopyalama özelliğimizle 110 binden fazla seçkin tüccarı stratejilerini paylaşmaya ve 540 binden fazla kullanıcıyı ise süreç kopyalamaya teşvik ettik.

Bitget’in bu yılın başlarında Türkiye’ye açılmasının akabinde 20 Temmuz’da Orta Doğu bölgesine yönelik genişleme planlarımızı duyurduk. Artık büsbütün yerelleştirilmiş bir Türkçe web sitesi olan Bitget TR ile Türkiye’deki kullanıcılara hizmet veriyoruz.

Global bir kripto para platformu olarak Türkiye, faaliyetleriniz için nasıl bir kıymet ve pozisyona sahip?

Türkiye’yi, canlı ve süratle büyüyen kripto para piyasasıyla global operasyonlarımızda kıymetli bir pozisyonda olduğunu görüyoruz. Bitget olarak biz de bu kıymetli coğrafyaya ve kripto ekosistemine katkı sağlamak için Türkiye pazarına giriş yaptık.

Türkiye’nin büyük bir potansiyele sahip olması, burayı operasyonel stratejimizde her vakit öncelikli bir pozisyonda tutmamızı sağlıyor. Öte yandan hem bölgesel hem de küresel varlığımızı güçlendirmenin yanı sıra Türkiye’deki kullanıcılara verdiğimiz kıymeti de her vakit ön planda tutuyoruz. Türkiye piyasasında elde edeceğimiz yüksek performans, etraf pazarlara da birebir doğrultuda katkı sağlayacak pazarları olumlu tarafta etkileyecek ve genel global genişlememize katkı sağlayacaktır. Bu nedenle özel bir odakla süratle büyüyen mahallî piyasaya yönelik olarak Bitget TR lokal platformunu kurduk. Böylelikle Türkiye’ye olan bağlılığımızı vurguluyor ve Bitget markasının global varlığını güçlendiriyoruz.

Kullanıcı portföyünüz nasıl? (Yüzde kaç bayan, erkek, yaş ortalaması vs.)

Kullanıcılarımızın %70’den fazlası 18 ile 34 yaş ortasındadır ve %90’ı erkektir. Bayan yatırımcıların daha fazla olması, yalnızca Bitget için değil, tüm kripto sanayisi için bir zorluktur. Bu durumu değiştirmek için ve insanları daha fazla bilgi sahibi yapmak için eğitim teşebbüsleri geliştirmeyi taahhüt ediyoruz, böylelikle yatırım yapmaya başlamak için daha bahadır hissedebilirler.

Kripto borsalarda güvenlik son derece kıymetli. Bitget olarak güvenlik manasında nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?

Kullanıcıların varlıklarını platformumuzda teminat altına almak, birinci günden itibaren en kıymetli önceliğimiz oldu ve bu hususta birçok tedbir aldık. 2022 yılında Bitget Muhafaza Fonu’nu başlattık, böylelikle kullanıcılarımızın varlıkları garanti altına alınmış oldu. Fonun bedeli daima 300 milyon ABD dolarının üzerinde kalacak ve Nansen, muhafaza fonları için cüzdan adreslerini açıklayan iki CEX’den (merkezi borsalar) biri olarak Bitget’i gösterdi. Varlıklar farklı cüzdan adreslerinde saklanır ve bu adresler kullanıcılar tarafından gerçek vakitli olarak takip edilebilir. Bu noktada fonun pahasını önümüzdeki üç yıl boyunca rastgele bir çekim olmaksızın muhafaza kelamı veriyoruz.

Öte yandan platformumuzdaki varlıkların kaynaklarının şeffaflığını sağlamak için Aralık 2022’de Proof of Reserves sayfasını başlattık. Proof of Reserves, aylık olarak güncellenecek ve müşteri fonlarının en az 1:1 oranında rezerve edildiğini garanti edecek. Bitget’in rezerv oranı yüzde 200’ün üzerinde olup sanayi standardının iki katıdır. Ayrıyeten kullanıcıların varlıklarını platformumuzda doğrulayabilmesi için GitHub’da kullanılabilir açık kaynaklı “Merklevalidator” isimli bir araç geliştirdik.

Mali tedbirlerin yanı sıra Bitget takımı, platform güvenliği üzerinde de ağır bir formda çalışıyor. Risk denetim sistemleri, gelişmiş güvenlik irtibatı, muteber cüzdan şifreleme ve daha birçok tedbir alarak siber güvenlik tehditlerini denetim altında tutuyor.

2022 yılında ne kadarlık bir pazar hissesine sahiptiniz? 2023 pazar hissesi amaçlarınız ve öbür amaçlarınız nelerdir?

TokenInsight Kripto Borsaları 2022 Yıllık Raporu’na nazaran, Bitget’in türevler pazar hissesi 2022’de %10,15 idi, 2023 İkinci Çeyrek TokenInsight Kripto Borsa Raporu’na nazaran de Bitget Top 4 borsalar ortasında yer aldı ve toplam piyasanın %85’inden fazlasını oluşturdu. Ayrıyeten Top 5 CEX’ler (merkezi borsalar) ortasında pazar hissesinde ikinci en yüksek artışı (%1,81) elde ederek %8,7’ye ulaştı.

Amacımız, önümüzdeki üç ila beş yıl içinde süreç hacmi açısından en düzgün üç kripto para borsasından biri olmak ve platformumuza daha fazla ziyaretçi çekmek. Geleceğe baktığımızda eser tekliflerini güçlendirmeye ve yenilik yapmaya, dünya çapında kripto para ticaretinin daha yaygın benimsenmesini teşvik etmeye, CeFi (merkezi finans) ve DeFi’yi (merkeziyetsiz finans) birleştiren bir köprü haline gelmeye kararlıyız. Vizyonumuz, herkesin eşit erişim sağlayabildiği kullanıcı odaklı eserler yaratmak. Misyonumuz ise kolay ancak güçlü araçlarla bireyleri kripto parayı benimsemeye teşvik etmek.

Öte yandan süreç kopyalama özelliğini güçlendirmeye devam ederek daha fazla üst seviye tüccarı çekmeye ve süreç kopyalama fonksiyonunun doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmak için daha fazla yapay zeka teknolojisi keşfetmeye devam edeceğiz. Türevlerin ötesine geçerek MegaSwap üzere yenilikçi eserlerle hizmet yelpazesini genişleterek, kullanıcılara en âlâ fiyat ve en düşük fiyatla üstündeki 10 DEX’ten (merkeziyetsiz borsa) likidite toplayan gelişmiş bir DeFi (merkeziyetsiz finans) derleyici olan MegaSwap’ı ve gelecek vadeden yeni koinlerin listelenmesi ile spot ticareti geliştiriyoruz.

Kripto para alanında daha fazla eğitim vermek ve toplumsal sorumluluk faaliyeti yapmak için Lionel Messi üzere sağlam isimlerle yüksek profilli iştirakler kurarak, platformun farkındalığını artırmak ve kripto parayı daha geniş bir kitleye tanıtmak istiyoruz.

Para piyasalarında bu yıl içerisinde tarihi dorukların yenilendiğini görür müyüz?

Bu yılı tahlil ettiğimizde, global sermaye piyasaları dikkate paha bir büyüme gördü ve değerli finansal endeksler tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaştı. İngiltere, Almanya ve Fransa üzere ülkeler rekor düzeylere ulaşırken, Asya-Pasifik bölgesinden Japonya 30 yıldır görülmemiş bir büyüme yaşadı. Ayrıyeten altın üzere riskli varlıkların fiyatları da tarihi doruklarda bulunuyor. Şu anda Dow Jones, Nasdaq ve S&P üzere ABD sermaye piyasası endeksleri, tarihi tepelerine sırf %5 ila %15 uzaklıkta.

ABD Tüketici Fiyatları Endeksi (CPI) üç haneli sayılara döndüğü için Federal Rezerv’in faiz artırım döngüsü sona yaklaşıyor. Bu yüksek faiz oranlarının yavaşça ayarlanması, önümüzdeki aylarda finansal piyasada riskli varlıklara dayanak olabilir. ABD pay senedi endekslerinin bu yıl yeni doruklara ulaşma mümkünlüğü bulunuyor. Kripto para piyasası için ise düzenleme ve finansman kanalları üzere faktörlerden ötürü evvelki dorukların aşılma yeteneği kısıtlanabilir, lakin memleketler arası ana akım riskli varlıklarla kısmen uyumlu bir performans bekleniyor.

Öte yandan faiz artışlarının ekonomik tesirleri vakitle ortaya çıkabilir ve gelecekte ekonomik bir sakinlik beklentilerinin artmasına neden olabilir. Bu durum, finansal piyasalarda değerli dalgalanmalara yol açarak olumsuz bir tesire sahip olabilir.

Kripto borsalarında 2023 birinci 6 ay değerlendirmesi yapar mısınız? 2024 beklenti ve öngörüleriz nelerdir?

Nansen ve TokenInsight, merkezi olmayan borsaların 2023 yılının birinci yarısını ve ikinci çeyreğini pahalandıran tahliller sağladı. Buna nazaran; evvelki yılın sonlarına gerçek çeşitli kara kuğu olaylarının (piyasalarda kestirim edilemeyen sürpriz, olağandışı olarak tanımlanabilecek olaylar) meydana gelmesi, CEX’lerin (merkezi borsalar) şeffaflığa öncelik vermesini sağladı. Bilhassa, Binance ve Bitget, Müdafaa Fonu cüzdan adreslerini halka açık olarak paylaşarak örnek borsalar olarak ortaya çıktı. Olumsuz piyasa şartlarına karşın Bitget, bu yılın birinci yarısında türev ticaretinde dikkate bedel bir büyüme yaşayarak daima bir gelişme sergiledi. Platform tokeni olan BGB, yılın başında 0,2 dolardan az olan bir pahadan neredeyse 0,5 dolara kadar yükselerek en âlâ performans gösteren platform tokenlerinden biri haline geldi.

2024 için kıymetlendirme yapacak olursak, faiz oranı döngüsü sona eriyor ve ayı piyasasının hafiflediği işaretleri görülüyor, BTC’nin yarılanmasının merkezi olmayan borsalara yeni bir canlılık getirmesi bekleniyor. Sonraki büyüme döngüsünde güvenlik, uyumluluk ve yenilik, CEX’ler (merkezi borsalar) için kıymetli odak noktaları olarak ortaya çıkacaktır. Borsaların başarısı büyük ölçüde, düzenleyicilerle uygun ve tesirli mutabakatlar kurabilme yetenekleri, kullanıcıların problemlerine tahlil getirebilmeleri ve eser ve işletme alanındaki yeniliklerle yeni talepler yaratabilmelerine bağlı olacaktır. Ayrıyeten yüksek kaliteli varlıkların erken tanımlanması ve faal risk idaresinin ile birlikte yürüyen daima ilerleme, gelecek büyüme basamağındaki genel muvaffakiyetlerini belirlemede kilit rol oynayacaktır.

Türkiye’deki yatırımcı için kripto yatırımlar mevcut ekonomik şartlar altında avantajlı mı?

Mevcut ekonomik durumu göz önünde bulundurduğumuzda kripto para yatırımlarının Türkiye’deki yatırımcılar için yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye son yıllarda para ünitesi paha kaybı baskısı ile karşı karşıya kaldı. Yatırımcılar da bu kıymet kaybına karşı korunmak yahut riski azaltmak için kripto paralara yatırım yapmayı düşünebilirler.

Son vakitlerde başta BlackRock olmak üzere değerli varlık idaresi şirketleri BTC spot ETF’leri için başvurmaya başladılar. Bu, piyasanın tarafı hakkında bir gösterge olabilir. 2024’te beklenen BTC yarılanması ile birlikte, BTC’ye yatırım yapmak yüksek getiri potansiyeli sunabilir.

ABD faiz oranı döngüsünün doruğuna yaklaşırken, Türk Lirası yahut ABD doları tutmak gelecek için en âlâ seçenek olmayabilir. BTC seçmek, varlık çeşitlendirmesi için bir yol sağlar ve böylelikle genel portföy riskini azaltır. Türkiye’deki yatırımcılar, kripto paraları pay senetleri, tahviller ve öteki klasik varlık sınıflarıyla birleştirerek daha istikrarlı ve sağlam bir yatırım stratejisi elde edebilirler.

Ana coinleri dikkate aldığınızda Bitcoin ve Etherium için yılsonu beklentiniz nedir? Bu bağlamda alt coinler için nasıl bir senaryo öngörüyorsunuz?

2023 yılının sonunda Bitcoin için fiyat beklentileri birkaç faktörden etkilenebilir. Bilhassa Federal Rezerv’in Eylül yahut Kasım ayında faiz oranlarını artırma mümkünlüğü, BTC fiyat beklentileri üzerinde kıymetli bir tesire sahip. Lakin faiz artışı gerçekleştiğinde, BTC talebinin artacağı öngörülüyor. Bununla birlikte BTC yarılanması, BTC spot ETF’nin potansiyel onayı ve Federal Rezerve tarafından faiz indirimlerinin başlaması üzere öbür faktörler göz önüne alınmalı. Bu faktörler, BTC’nin başlangıçta bir mühlet hudutlu bir alanda kalacağını, akabinde 2023 yılının ikinci yarısında hızlanabileceğini düşündürüyor. BTC fiyatının evvel 31 bin 800 dolardan 28 bin dolara ayarlanması ve akabinde da evvelki doruklarını aşarak, yıl sonunda 40 bin doları geçebilecek biçimde artması bekleniyor.

Son vakitlerde ETH (Ethereum), BTC’ye nazaran daha zayıf performans sergiledi. Bunun temel nedenleri mevcut varlıklar üzerindeki piyasa spekülasyonu ve artan fon eksikliğidir. Piyasanın süratli bir formda farklı dallar ortasında geçiş yapmaya odaklanması, belli temaları sürdürmeyi zorlaştırdı ve hasebiyle ETH talebini zayıflattı. Ayrıyeten ETH’nin paylaşım oranının daima artışı ve yıllık yıkım oranının kademeli yükselişi, fiyatın değişmemesiyle birleşerek paylaşım yararlarının azalmasına sebep oldu ve olumlu geri besleme döngüsünün oluşumunu engelledi. Bununla birlikte değerli ölçüde artan ETH fiyatını tetikleyen artan bir fon akışı olursa, kullanıcılar için paylaşım getirisi kıymetli ölçüde artacak. Bu da daha fazla kullanıcının ETH’yi paylaşım yapmamasına yol açarak piyasa deveran oranlarının azaltabilir. ETH için daha yüksek bir on-chain aktiflik, yıkım oranını daha da artırarak ETH fiyatında daha fazla yükselişi teşvik edecektir. Faiz artırma devrinin sonuna yanlışsız, ETH’nin büyük bir üst taraflı fiyat hareketi yaşaması da epeyce muhtemeldir. Bu nedenle, 2023 yılının sonunda ETH’nin yaklaşık 2 bin 200 dolar civarında dengeleneceği ve 2024 yılında yeni dorukları kırarak 2 bin 200 dolar ile 3 bin 200 dolar ortasında dalgalanabileceği iddia ediliyor.

Altcoinlere baktığımızda ise ana coinler istikrar kazandıkça altcoinlerin de fiyat artışları açısından kıymetli potansiyele sahip olması bekleniyor. Göğüs coinler (şaka emelli üretilen kripto paralar) algoritma-stabil coinler ve yeni DeFi modelleri üzere piyasadaki temalara ve olaylara dayalı olarak ilerleyen altcoinler, alfa getirisi arayan yatırımcılar için cazip seçenekler olabilir. Genel olarak yatırımcılar, Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırma sürecini izlemeye devam etmeli ve BTC/ETH için mümkün üst istikametli alanları gözlemlemelidir. 2023 yılının sonuna gelindiğinde ise birçok altcoinin fiyat artışları yaşadığı bir trend bekleniyor.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort