• YARIM ALTIN
  8.293,00
  % -0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0345
  % 0,64
 • € EURO
  35,9806
  % 1,01
 • £ POUND
  42,6881
  % 0,53
 • ¥ YUAN
  4,5695
  % 1,10
 • РУБ RUBLE
  0,3886
  % 2,17
 • BITCOIN/TL
  2142676,697
  % -1,17
 • BIST 100
  10.871,48
  % -1,09

Türk Telekom yılın birinci yarısında 7 milyar liralık yatırım gerçekleştirdi

Türk Telekom yılın birinci yarısında 7 milyar liralık yatırım gerçekleştirdi

Türk Telekom, 2023 yılı birinci yarı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara ait yapılan açıklamaya nazaran, 2023 birinci yarıyıl sonu prestijiyle şirketin toplam abone sayısı 52,4 milyon olurken, sabit genişbant abone sayısı 15 milyon, taşınabilir abone sayısı ise 25,6 milyon olarak kayıtlara geçti. Türk Telekom’un fiber abone sayısı ise yılın birinci yarısında 720 bin net kazanımla 12,2 milyona ulaştı. Sabit genişbant tabanında fiber abonelerin hissesi yüzde 81,9’a yükseldi. Yılın birinci yarısında fiber ağ uzunluğu 419 bin kilometreye ulaşan Türk Telekom’un, geçen yılın tıpkı devrinde 30,8 milyon olan fiber hane kapsaması da 2023’ün birinci yarısında 32 milyona ulaştı.

Türk Telekom’un yatırım harcamaları yılın birinci yarısında, geçen yılın birinci yarısına nazaran yüzde 77,2 artarak 7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Yılın ikinci çeyreğinde üst istikametli bir faaliyet performansı sergileyen Türk Telekom’un, 2023 ikinci çeyrekte konsolide gelirleri yüzde 67,2 artırarak 17,9 milyar liraya ulaşırken, birinci altı ay prestijiyle konsolide geliri 33,2 milyar lira oldu. Faiz, amortisman ve vergi öncesi karını (FAVÖK) 2023’ün ikinci çeyreğinde 6,0 milyar liraya yükselten Türk Telekom’un, yılın birinci altı ayındaki FAVÖK’ü ise 10,8 milyar lira olarak gerçekleşti. Faaliyet karı ise ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 35,1 artarak 3,4 milyar liraya ulaşan Türk Telekom, yılın birinci yarısında faaliyet karını 5,5 milyar liraya yükseltti.

Yıl sonu beklentileri üst gerçek revize edildi

Yıl sonu öngörülerini de üst istikametli revize eden Türk Telekom, konsolide faaliyet gelirlerinde yıllık artışı yaklaşık yüzde 67-70 aralığında, FAVÖK’ü yaklaşık 25-27 milyar lira aralığında, yatırım harcamalarını ise yaklaşık 19-21 milyar lira aralığında gerçekleşmesini bekliyor.

Açıklamada mevzuya ait değerlendirmesine yer verilen Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türk Telekom olarak, Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonu ile herkes için erişilebilir irtibat ve teknoloji tahlilleri sunma noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İkinci çeyrekte konsolide gelirlerimiz güçlü büyüme ivmesini devam ettirerek 17,9 milyar TL’ye ulaştı. Yılın birinci yarısında yatırım harcamalarımız, geçen yılın birinci yarısına nazaran yüzde 77,2 artarak 7 milyar TL olarak gerçekleşirken, faaliyet karımız ise 2023 ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 35,1 artarak 3,4 milyar TL’ye ulaştı.” tabirlerini kullandı.

Enflasyonun yavaşlamasının ve sarsıntıların tesirinin kademeli olarak azalmasının, yılın birinci yarısında performans göstergesini olumlu istikamette etkilediğini belirten Önal, “Sabit genişbant segmenti ikinci yarıyıl prestijiyle hareketli bir periyoda girmeye hazırlanırken, taşınabilir temel performans göstergelerindeki daima düzgünleşme, stratejimizin muvaffakiyetini ve pazarda güçlenen pozisyonumuzu ortaya koydu. Buradan hareketle yetkinliklerimize olan inancımızla 2023 öngörümüzü üst istikametli revize ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yılın başında Türkiye’yi derinden sarsan sarsıntılar sonrası bölgedeki yatırım ve çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini aktaran Önal, şunları kaydetti:

“Türkiye, yılın başında ülkemizi vuran sarsıntılarının yol açtığı büyük yıkımı aşmak için yılmadan çalışıyor. Türk Telekom olarak bu çalışmaların ön saflarında yer aldık.

Bir yandan operasyonlarımızda meydana gelen hasarın büsbütün giderilmesi ve konteyner/çadır kentler üzere yeni ömür alanlarına ilişki sağlanması için alanda çalışmalarımıza devam ederken, başka yandan abonelerimize sunduğumuz yararlar, bölgesel kampanyalar ve toplumsal sorumluluk projeleriyle bölgeyi destekliyoruz. Ülkemizin dijital dönüşümünün öncüsü olmanın verdiği sorumlulukla hareket ediyor, ‘Türkiye’ye Bedel’ anlayışımızla projeler yürütüyoruz.

Bu kapsamdaki en değerli adımlarımızdan biri başlattığımız istihdam projesi oldu. Yeni işe alımlarımızda önceliği zelzeleden etkilenen vatandaşlarımıza vererek, mühendislerden teknikerlere, finans uzmanlarından stajyer takımımıza kadar her kademe ve durumdaki iş müracaatlarında önceliğimiz zelzelenin tesirlerini bir nebze olsa da azaltmaya çalışmak oldu. Şirketimizin insan odaklı yaklaşımı sarsıntı bölgesinde kendini gösterdi”

“Türkiye Yüzyılı’nda fiber altyapımız 419 bin kilometreye ulaşmış durumda”

Türk Telekom’un bir öteki değerli odak noktasının da Türkiye’nin süratle dijitalleşmesini sağlayan fiber yatırımlar olduğunu lisana getiren Önal, Türkiye’nin her köşesine yüksek ilişki götürmeyi vazife edinerek, fiber yatırımlarını kararlılıkla sürdürdüklerini bildirdi.

Ümit Önal, şunları aktardı:

“Fiber alanında son derece yüksek bir motivasyon ve özveri ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Fiber abone sayımız 2023’ün birinci yarısında 12,2 milyona ulaşırken, FTTC (Saha Dolabına Kadar Fiber) abone sayımız 8,4 milyon, FTTH/B (Eve / Binaya Kadar Fiber) abone sayımız ise 3,8 milyona yükseldi. Sabit genişbant tabanında fiber abone hissesi yüzde 81,9’a yükseldi. Fiber ağımız bu yılın birinci yarısında 32 milyon haneyi kapsıyor.

Yılın birinci yarısı prestijiyle fiber altyapımız 419 bin kilometreye ulaşmış durumda. Türkiye Yüzyılı’nda yüksek teknoloji tecrübemizin yanında, bu tecrübe ile daha da ileriye taşıdığımız bağlantı ve altyapı deneyimimizi de odağımıza alan hizmetlerimizle varız. Dijital dönüşümünü tamamlamış, her kesimde kendi teknolojisini üreten ve dünyaya ihraç eden bir Türkiye için eser ve hizmet sunmayı ulusal sıkıntımız olarak görüp, bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Fiber alanındaki çalışmaların ve yatırımların kıymetine değinen Önal, FTTH Council tarafından 2023 Nisan ayında yayımlanan ‘FTTH/B Market Panorama in Europe’ raporunda da Türkiye’nin fiber hane erişimi durumuna ait epeyce olumlu göstergelerle karşılaşıldığını tabir etti.

Önal, “Ipsos’un gerçekleştirdiği raporda, Türkiye’nin 15,7 milyon FTTH/B hane erişimi ile Fransa ve İspanya’nın akabinde Avrupa’da 3. sırada yer aldığını görüyoruz. Hakikaten, Türk Telekom olarak 2023’ün birinci yarısı prestijiyle Türkiye’deki 32 milyon hanede FTTH/B/C fiber ile istisnasız varız. Türkiye’nin fiber gücü Türk Telekom olarak, fiberin binaya kadar götürülmesi konusunda yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz. Hep söylediğimiz üzere, ‘memleketin bir kentinde değil, her şehrindeyiz’. Bu kapsamda abonelerimizin fiber ile ilgili tüm gereksinimlerine cevap verebilmek ismine yatırımlarımıza devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

İletişim, altyapı ve toplumsal sorumluluk projelerinin yanı sıra, her şartta, pek çok kesime, farklı alanlarda sundukları eser ve hizmetlerle de kıymet yaratmaya devam ettiklerini belirten Önal, “Sürdürülebilirliğin temel unsurları çerçevesinde, bilhassa güç verimliliği ve dönüşümünü odağımıza alarak, bu alanda pek çok projenin mimarı olduk. Ülkemizin gelişimi ismine, yeni jenerasyon teknolojileri destekleyen altyapı yatırımları bizim için her daim öncelikli oldu.

Bu noktada, Türkiye’nin 5G hazırlıkları sürecinde de 5G’nin olmazsa olmazı fiber alanındaki yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz. Bugüne kadar ürettiğimiz tahlil ve hizmetlerimiz; başta ülkemiz olmak üzere, kesimimiz ve insanımız için geri dönüşümü en yüksek yatırımlarımız oldu. Üstlendiğimiz bu misyon ile yılın ikinci yarısında da çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Enerji verimliliğine ve güç dönüşümüne yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz”

Sürdürülebilirliğin kozmik prensiplerini strateji ve iş modellerine uyguladıklarını belirten Önal, şunları kaydetti:

“Türk Telekom Kümesi’nin stratejik yatırım planları ve sürdürülebilirlik gündemi doğrultusunda, karbon ayak izimizi azaltmak, iklim riski idaresine katkı sağlamak ve finansal kıymet yaratmak gayesiyle şirketimizin yakın gelecekte Güneş Gücü Santrali (GES) yatırımlarına sürat vermeyi planladığını duyurmuştuk.

Bu gündem kapsamında Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), ilgili mevzuat çerçevesinde Türk Telekom’a tahsis edilen heyeti gücü 317,8 MWe’den 405,8 MWe’ye çıkardı. GES yatırımlarımızı Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan 29 yıllığına kiraladığımız yerlerde Diyarbakır, Ağrı ve Sivas vilayetlerinde yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki devirde hayata geçireceğimiz teşebbüslerimizle Türk Telekom Kümesi’nin sürdürülebilirlik amaçlarına ulaşma yolunda değerli aralık kat edeceğimize inanıyoruz.

‘Türkiye’ye Değer’ çatısı altında; teknolojinin bize sunduğu tüm imkanları, sürdürülebilir bir yaklaşımla seferber ediyoruz. Teknolojinin hayatlarımızı ve iş yapış biçimlerini süratle dönüştürdüğü dünyamızda, önümüzdeki devrin önder şirketleri yeşil teknolojiyi kucaklayan ve güç verimliliğine yatırım yapanlar olacak. Biz de bu vizyon doğrultusunda; kurumsal teşebbüs sermayesi şirketimiz TT Ventures ile otomotiv kesimindeki elektrifikasyon dönüşümüne katkı sağlamak ismine stratejik bir adım atarak, Elektrikli Araç Şarj Ağı projemizi hayata geçirdik.

Elektrikli araç kullanıcılarına, her manada inançlı, çevreci ve jeneratörler ile beslenen kesintisiz bir şarj hizmeti sunmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Beşerden ve teknolojiden aldığımız ilhamla, daha yeşil ve daha dijital bir dünya için adım atıyoruz. Bu vizyonla, güç verimliliğine ve güç dönüşümüne yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Müşteri tecrübesi memnuniyet performansı son üç yılın en yüksek seviyesinde

Öte yandan açıklamada aktarılanlara nazaran, bağımsız araştırma firması Ipsos’un gerçekleştirdiği araştırmaya nazaran, Türk Telekom’un sabit internetteki müşteri memnuniyet sonuçları da dikkati çeken bir öbür nokta oldu. Son üç yılın en yüksek düzeyine ulaşan müşteri tecrübesi memnuniyet performansı 2023 2. çeyrekte 64,3 olarak gerçekleşti. Performans yükselişinde, “marka iletişimi” ve “bağlantı kalitesi”nde yaşanan artış tesirli oldu. En fazla memnuniyet artışı, 70,5 performans ile fiber müşterilerinde görüldü.

Sadece Tivibu’da bulunan teknolojik özellikler, kullanıcıların tercihi oldu

Türk Telekom’un TV platformu Tivibu, haziranda gerçekleşen orta yüz lansmanı ile güçlü teknolojik altyapısı sayesinde yayıncılık anlayışını daha da ileriye taşıdığını duyurdu. Yalnızca Tivibu’da bulunan teknolojik özellikler, kullanıcılar tarafından ağır ilgi ile karşılanırken, ‘7 güne kadar geri al izle’ menüsü kullanıcıların en çok tercih ettiği özellik olarak dikkat çekiyor.

İzleyiciler ayrıyeten Tivibu’nun sunduğu durdur izle, şahsa özel kanal ve menü özellikleri ile klasik televizyon platformlarının sunduğu alışkanlıkların dışına çıkarak, ayrıcalıklı bir izleme tecrübesi yaşıyor. Kullanıcılara sunulan özellikler ortasında sırasıyla küçük oynatıcı ile birebir anda iki farklı kanal izleyebilme, aygıt içinde dolaşırken izleme tecrübesini sürdürme, canlı yayınlarda kullanılabilen altyazı/dil seçenek kombinasyonları ve içerik tercihinde referans noktası oluşturan IMDB puan entegrasyonu yer alıyor.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort