• YARIM ALTIN
  8.658,00
  % 0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5165
  % 0,19
 • € EURO
  34,6238
  % 0,20
 • £ POUND
  40,5007
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  4,4917
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3453
  % -0,41
 • BITCOIN/TL
  2079345,377
  % 1,74
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Amerikan basınından tüketici ve yatırımcıya 2024 tüyoları

Amerikan basınından tüketici ve yatırımcıya 2024 tüyoları

Emre ERGÜL

2024’ün yatırım yüz akı altın olacak

Jeopolitik tansiyonlar, ekonomik belirsizlik ve enflasyonun hala olması gerekenden yüksek olmasının “güvenli liman” altını 2024’te parlatacağına inanan ABD’li ekonomistler, yatırım için altının tercih edilmesinin 5 nedenini sıraladı.

1) Riski azaltmak için portföyünüzü çeşitlendirir. Amerikan CBS Televizyonu, “Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymak (en azından yatırım açısından) her vakit risklidir” diye başladığı haberinde, yatırımcıyı uyardı: “Borsaya ağır yatırım yapıyorsanız ve S&P 500 düşerse, genel servetiniz de düşer.

Emlak yatırımında büyükseniz ve diğer bir balon patlarsa, kıymetli ölçüde nakit paranız tükenir. Meğer altınla servetinizi daha âlâ koruyabilirsiniz.” CBS’e konuşan Küresel X ETF’leri Araştırma Yöneticisi Rohan Reddy de 2024 için altın tavsiyesinde bulunuyor: “Altının öbür riskli varlıklarla uzun vadeli korelasyonu öteki varlıkların birçoklarından daha düşük, bu da onu istek edilen bir portföy çeşitlendirici kılıyor.

Genel riski azalttığı tekraren kanıtlandı.” Örnek mi? 21 Eylül 1976-6 Mart 1978 ortasında S&P 500, yüzde 19’un üzerinde düştü. Pekala altın fiyatları? GoldSilver’a nazaran neredeyse yüzde 54 oranında artış gösterdi. Misal bir eğilim 2007-2009 sakinliğinde da yaşanmıştı. Bu müddet zarfında S&P yüzde 57 düşerken; altın yüzde 25 arttı.

2) Piyasa belirsizliğine karşı korunmak için inançlı liman. Jeopolitik çatışmalar istikrarsızlığa yol açar ve bu gerçekleştiğinde yatırımcılar ve tüketiciler, politik olarak ne olursa olsun paralarının korunacağı ve pahasını koruyacağı bir yere sığınma eğilimindedir. Kıt bir varlık olarak altın, inançlı liman seçeneğini sunuyor. İspat mı?

İsrail-Gazze savaşıona bakalım. Birinci akının sonraki günü olan 8 Ekim’den itibaren altın fiyatları ons başına bin 809 dolardan bin 983 dolara yükseldi ve sırf birkaç hafta içinde yüzde 5’lik bir artış kaydetti. CBS’e konuşan Allegiance Gold’un kurucu ortağı Alex Ebkarian, “Bu jeopolitik istikrarsızlığın yanısıra dünya çapında devam eden öbür meseleler (Ukrayna Savaşı, ABD-Çin ticaret tansiyonları vb.) nedeniyle yatırımcılar 2024’te altın üzere inançlı liman varlıklarına yönelmeye devam edecek” açıklamasını yaptı.

3) Devam eden enflasyona karşı muhafaza sağlıyor. Altının enflasyona karşı akıllı bir müdafaa olarak da bilindiğine dikkat çeken CBS, “Kağıt paranın satın alma gücünü kaybederken bile servetinizi korumanıza imkan tanır” yorumunu yaptı ve ekledi: “Bunun nedeni kıt olmasıdır; daha fazlasını yaratamazsınız, münasebetiyle doların yapabileceği üzere arz fazlası nedeniyle pahası düşemez.” Küresel X ETF’leri Araştırma Yöneticisi Rohan Reddy’nin belirttiği üzere, “Altın, pahasını müdafaa konusunda bir geçmişe sahip, ekonomik istikrarsızlık vakitlerinde inançlı bir sığınak ve enflasyona karşı potansiyel bir muhafaza misyonu görüyor.”

4) Kriz durumunda paranızı korur. Bu başlık için Noble Gold Investments CEO’su Collin Plume’e kulak verelim: “Merkez bankalarının kendi ülkelerinin zenginliğini korumak için altın kullanmasının ve milyarderlerin milyarlarını korumak için altın kullanmasının bir nedeni var. Parayı bilen biri varsa, o da onlar.” Plume, bir çeşit mali kriz durumunda altın varlıklarının da yardımcı olabileceğini söylüyor: “Altının kendi tarafında bir tarih var. Ortalama olarak her 5.5 yılda bir mali kriz yaşıyoruz. Bu çöküşlerin her birinde, altın ya çöküş sırasında ya da çabucak sonrasında yükselişe geçiyor. Diğer hiçbir varlık bunu yapmadı.”

5) Her vakit paraya çevrilir. CBS, ekonomistlerin şu ortak görüşünü yayınladı: “Her vakit talep görmektedir ve istediğiniz vakit alabilir yahut satabilirsiniz. Beklenmedik harcamalarınız olması, işinizi kaybetmeniz yahut öteki bir halde sıkıntı vakitler geçirmeniz durumunda bu faydalı olabilir. Ayrıyeten bilinmeyen ekonomik vakitlerde hoş bir finansal güvenlik ağı olabilir.”

CNN: Bu yıl 8 yeni ‘EV’ ve hibrit araç ABD yollarına çıkacak

Chevrolet Equinox KONUT: Piyasada çok sayıda elektrikli SUV olsa da Chevrolet Equinox KONUT, fiyatıyla öne çıkacak. ABD’deki satış fiyatlarının 30 bin dolardan başlması bekleniyor ki, bu aracı en ucuz elektrikli araçlardan biri yapacak.

Volvo EX30: 35 bin dolarlık açılış fiyatıyla bir diğer ucuz elektrikli araç…CNN’e nazaran EX30, piyasadaki en uygun fiyatlı EV’ler ortasında yer alacak ve en ucuz versiyon bile varsayımı 440 km menzil sunacak.

Volkwagen ID. Buzz: Minik akaryakıtlı motoruyla klasik olandan çok daha fazla, 330 beygir gücüne kadar güç üretebilen elektrik motorlarına sahip dört tekerlekten çekişli versiyonu da satışa sunulacak.

Cadillac Celestiq: Bu elektrikli aracın fiyatları, en ucuz Equinox EV’nin 10 katı. Yaklaşık 300 bin dolardan başlıyor. Cadillac son yıllarda bu seviyede bir zenginliğe işaret eden birkaç konsept arabası tanıtmıştı.

Toyota Land Cruiser: Model, üç yıl sonra farklı biçimde ABD pazarına geri dönüyor. Bu sefer, daha küçük, retro usulü bir SUV. Direkt Jeep Wrangler ve bir öbür klasik olan Ford Bronco’ya karşı yarışıyor.

Ferrari Purosangue: 715 beygir gücünde bir V12 motorla çalışan Purosangue, bu uzun gövde tarzıyla bile gelişmiş bir süspansiyon sistemine sahiptir. Fiyatlar 400 bin dolardan başlıyor.

Ram 1500 Ramcharger: 2024’ün sonlarına yanlışsız piyasaya çıkacak. Markanın birinci büsbütün elektrikli kamyonu ve tekrar şarj edilmeden evvel 800 kilometre sürüş menziliyle satışa sunulacak.

Honda Prologue: Prologue, Honda’nın birinci gerçek ana akım MESKEN modeli olacak. GM’nin Ultium MESKEN teknolojisi kullanılarak üretilecek. ABD’deki başlangıç fiyatı 50 bin olması bekleniyor.

CNBC: IRC raporu: 17 ülkede karmaşa çıkabilir

International Rescue Committee (IRC), dünya nüfusunun yüzde 10’unu temsil eden 17 ülkede yeni yılda kaos yaşanabileceğine dair rapor yayınladı.

İşte o liste:

SUDAN: Nisan ayında ülkedeki iki küme ortasında çatışmalar başladı. 6 milyon insan yerinden yurdundan oldu. 25 milyon kişi de insani yardıma muhtaç.

DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ: 44 milyon seçmenin oy kullandığı seçimler sonrası ülkede hükümet tersi yürüyüşler başladı. Ruanda dayanaklı bölücü silahlı örgüt M23 de ülkenin doğusundaki Kivu’ya girdi.

MYANMAR: Şubat 2021’deki askeri darbe sonrası çıkan iç savaş alevlenebilir.

SAHRA ÜLKELERİ: Burkina Faso, Kamerun, Çad, Gambiya, Gine, Mali, Moritania, Nijer, Nijerya ve Senegal. Son 3 yıldır darbelerle boğuşan Sahra Çölü’nün altındaki bölge ülkelerinde bu yıl olaylar büyüyebilir.

TAYVAN: Çin’in haritasına eklemek istediği ve ABD’nin desteklediği ada ülkesindeki seçimler büyük değer taşıyor.

DİĞERLERİ: Haiti, Guetamala ve Etiyopya’da da 2024’te silah seslerinin duyulmasından tasa ediliyor.

Ünlü hedge fon yöneticisinden 10 kehanet

THE STREET

ABD’li ekonomist Doug Kass, iktisattan siyasete 2024’te yaşanması olası 10 olayı sıraladı.

1-Donald Trump engelleme ve komplo cürmünden mahkum edilir: Eski Lider Donald Trump ile mevcut Lider Joe Biden ortasında yapılan muahedede, Biden, Trump’ın 2024 Başkanlık yarışından ayrılmayı kabul etmesi karşılığında Trump’ı affeder.

Vali Ron DeSantis hem Iowa hem de New Hampshire ön seçimlerini üçüncü sırada tamamlar ve yarıştan çekilir. Nikki Haley, Cumhuriyetçi Lider adayı olur. Eylül başlarında, sıhhat konusunda acil bir durumla karşı karşıya kalan Biden, tıpkı Trump üzere yarışı terk eder.

Trump nitekim yarıştan çekilmişse, Biden’ın yerine Vali Gavin Newsom seçilir. Trump hâlâ yarıştaysa (ve mahkum edilmemişse) ve Biden’ın acil bir sıhhat durumu varsa, Demokratlar, Michelle Obama’yı çabanın içine çekmeye çalıştıktan sonra Vali Gretchen Whitmer’ı görevlendirir. Yarış ister Haley/ Newsom, ister Trump/Whitmer ortasında olsun, kazanan birinci bayan lider olacak; ya Nikki Haley ya da Gretchen Whitmer.

2-Petrol 110 doları görecek, Ukrayna toprak kaybedecek. Batı, Ukrayna ile savaşın gidişatına dair sabrını kaybetmeye devam edecek. Toprak paylaşımına ait müzakerelerde Ukrayna, ülkenin doğusunu Rusya’ya bırakmak zorunda kalacak. Kuzey Kore, Rusya’nın takviyesiyle Askerden Arındırılmış Bölge’de çatışmalara girecek ve Güney Kore’yi işgal etme tehdidinde bulunacak.

Çin, Tayvan’ı işgal etmese de Güney Çin Denizi’nde saldırgan savaş oyunu taktiklerini sürdürecek. Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretim kısıntısı konusunda komplo kurmasıyla petrol fiyatı varil başına 110 doları aşarken, ABD’de akaryakıtın galon fiyatı 6 dolara yaklaşacak. Exxon Taşınabilir (XOM), Occidental Petroleum (OXY) ve Chevron’un (CVX) payları gelecek yıl üçte birden fazla artış gösterecek.

3-Ne yumuşak ne sert iniş: ABD’de çok yavaş bir gerçek büyüme olacak.İşsizlik yüzde 4.50’nin altında kalırken fiyatlar yüzde 3 ila 4 oranında artacak. Çin iktisadı şaşırtan bir toparlanmaya başlayarak, emtia fiyatlarının yükselmeye başlamasına ve petrolün fiyatında yavaş lakin kalıcı bir güzelleşmeye başlamasına neden olacak. Enflasyon çok daha düşük düzeylere inemeyecek; Fed’in amacının hayli üzerinde kalacak.

Federal Reserve, temmuzdan evvel iki sefer faiz indirimine gidecek. Bu siyaset atakları ve şartlar manşet enflasyonda tekrar canlanmaya yol açacak ve yaz sonunda petrol fiyatında daha fazla artışa neden olacak; bu da Fed’in faiz indirimi isteğini karmaşık hale getirecek. Yılın son 6 ayında yurtiçi büyüme yavaşlamaya başlasa ve işsizlik artmaya başlasa da yılın geri kalanında öbür bir faiz indirimi yaşanmayacak. Bugün yüzde 3.91 düzeyinde olan 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi hiçbir vakit yüzde 3.75’in altına düşmeyecek ve yılın büyük kısmında yüzde 3.75 ile yüzde 4.75 ortasında dalgalanacak.

Yılın sonlarında ABD’de gelişen resesyon, bütçe açığının GSYİH yüzdesi olarak yüzde 10 ya da daha fazlasına yol açacak; bu da Hazine arzını ezip 10 yıllık getiriyi yine yüzde 5’in üzerine çıkaracak. ABD federal borç sorunu artık yatırımcılar tarafından göz gerisi edilmiyor; 2024 sonlarında daha da büyüyecek ve önümüzdeki yıllarda yavaş yavaş önemli bir sistemik sorun haline gelecek. Alacaklılar ABD borcunu satın almak için daha fazlasını talep edecek.

4-Petrol fiyatı kaygısında S&P Endeksi 4 bin 100’ün altına düşecek. Tüm makroekonomik, jeopolitik ve siyasi dramaya karşın, 2024’ün büyük kısmında ticaret aralığı son yılların en dar bölgesi olacak. S&P Endeksi yılı yaklaşık yüzde 5-10’luk bir düşüşle kapatacak. Apple (AAPL) paylarındaki düşüşün öncülüğünde Nasdaq yılı yüzde 10 ile yüzde 20 ortasında kayıpla kapatır. Piyasa daha fazla genişlemez ve Russell Endeksi de yıl için bir kayıp stantlar; çünkü Russell’ın pek çok bileşeni finansal (borç çevirme) ve operasyonel aksiliklerle karşı karşıya.

5-Apple, Çin ile ticaret tansiyonlarının artmasıyla büyük bir yüzdesel kayıp yaşar. Çin’in Huawei’yi desteklemesiyle dünyanın en büyük ve en tanınan payı Apple, bu ülkede değerli pazar hissesi kaybeder ve genel gelirler 2024’te (2023’ün üzerinde) yine düşer. Bu ortada, Google Anti-Tröst davası sonucunda Google (GOOGL), Apple’a 18 milyar dolarlık arama fiyatı ödemeyi durdurur. Apple’ın payları hisse başına 130 doların altına düşer. Berkshire Hathaway (BRK.B), halihazırda büyük olan Apple paylarını “ikiye katlayarak” pozisyonunu yaklaşık iki milyar paya yükseltir.

6-Bankacılık kesimi büyük kredi kayıplarına uğrayacak.Kredi problemleriyle ilgili kaygılar gerçekleşecek. Ticari gayrimenkulün fiyatı toparlanamayacak. Bir ticari emlak fiyaskosu dalgası yeni bir bölgesel bankacılık krizine neden olur ve FDIC’yi birkaç banka birleşmesini müzakere etmeye zorlar. 2024’te banka payları, 2023’ün en düşük düzeylerine geri dönüyor.

7-Wall Street’in en yırtıcı akbabaları – özel sermaye – paramparça olmak üzere. Bilhassa yılın ikinci yarısında faiz oranlarının hâlâ yüksek olması ve global iktisadın yavaşlaması nedeniyle kredi faiz oranlarının sıfırlanması, özel kredi başarısızlığında önder pozisyona katkıda bulunuyor. Blackstone’un (BX) payları, BREIT (Blackstone tarafından yönetilen özel emlak fonu) ve (BXMT)’nin yeni itfa baskılarına maruz kalmasının akabinde üçte bir oranında düşer. Başka özel sermaye paylarının (Apollo (APO) ve (KKR)) payları, SEC’in özel sermaye bölümünün portföylerini gerçekçi bir biçimde pazarlamak için vaktinde fiyatlandırmadaki başarısızlığına ait bir soruşturma başlatmasıyla düşüşe geçer.

8-Elon Musk’un önemli bir bağımlılık sorunu yaşadığı ortaya çıkar. Rehabilitasyonda uzun müddet kalmaya başlayan dünyanın en güçlü insanı Elon Musk, şirketleri üzerindeki işletme denetiminden süreksiz olarak vazgeçmek zorunda kalacak. Tesla’nın (TSLA) payları 2023’ün en düşük düzeylerine gerileyecek.

9-Warner Brothers ve Paramount Küresel ziyan görecek. Warner Brothers Discovery (WBD) ve Paramount Küresel (PARA) operasyonel ve mali açıdan ziyan görüyor (‘kârsız refah’). Likidite krizinin eşiğinde olan Shari Redstone, Paramount’u (indirimli fiyatla) özel sermayeye satıyor. Disney’in (DIS) payları, 70 dolardan süreç görüyor ve kurumsal akıncı Nelson Peltz büyük bir ziyanla satılıyor. Bill Ackman’ın Pershing Square hedge fonu Peltz’in paylarını satın alıyor.

10-JPMorgan Chase’de bayrak değişimi yaşanacak. JPMorgan Chase’ten (JPM) Jamie Dimon bankadan ayrılır. Marianne Lake, JPMorgan’ın CEO’su olur.

Doug Kass kimdir?

Doug Kass, Amerika Birleşik Devletleri’nin kamu sermayesine yatırım yapan özel bir hedge fonu sponsoru olan Seabreeze Partners Management, Inc.’in kurucusu ve lideridir.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort