• YARIM ALTIN
  8.286,00
  % -3,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4945
  % -0,04
 • € EURO
  34,6545
  % -0,16
 • £ POUND
  40,1932
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,4923
  % -0,22
 • РУБ RUBLE
  0,3478
  % 0,60
 • BITCOIN/TL
  2162383,267
  % 3,29
 • BIST 100
  9.645,02
  % -0,50

Boyner Küme 2023’ü 1 milyar dolar ciroyla kapatıyor

Boyner Küme 2023’ü 1 milyar dolar ciroyla kapatıyor

Boyner, “İş Dünyası Söyleşileri” kapsamında global tabloyu iki istikametli kıymetlendirmek gerektiğini, iktisat tarafından bakıldığında, dünyanın çok sert bir kış geçirdiğini söyledi.

Son 15 yıla bakıldığında, ABD’de bir bankacılık krizi gördüklerini, sonra Avrupa ekonomilerinde bir borç krizi ve akabinde büyüme perspektifinde uzun yıllar devam eden bir toparlanamama sendromu yaşadıklarını söz eden Boyner, şunları kaydetti:

“Tüm bunlar natürel ki zorlayıcı; acı reçeteler gerektiren, çözmesi de uzun yıllar alan bir süreç. Ancak yüksek enflasyonun yarattığı tahribat bence çok daha tehlikeli. Gelişmiş ekonomilerde çok uzun yıllardır böylesine yüksek enflasyon sayıları görmemiştik. Şunu unutmayalım; enflasyonun tesiri yalnızca iktisatla hudutlu değil. Enflasyon, toplumsal ve toplumsal açıdan da istikrarları bozan bir düşman. Bunun şuurunda olmak, enflasyonu sahiden ciddiye almak, enflasyonun ne kadar yıkıcı olabileceği konusunda ekonomik hayatın ötesinde tahliller yapabilmek çok kıymetliydi. Bence hem ABD hem de Avrupa, iktisat biliminin de önerdiği biçimde, bu bahiste süratli ve değerli aksiyonlar aldı. Bugün geldiğimiz noktada, enflasyonun denetim altına alındığını söyleyebiliriz. 2024 yılı ile birlikte yavaş yavaş faiz indirimleri de görebiliriz dünya merkez bankaları tarafından. Şunu da göz gerisi etmemek lazım. Dünya çok sert bir kış geçirdi lakin şimdi bahar gelmedi. Hala yerler buzlu. Optimist olmak ile gerçekçi olmak ortasındaki istikrarın çok düzgün kurgulanması gereken bir devirdeyiz. İktisadın ötesine odaklandığımızda ise insanlık olarak çok düzgün bir imtihan verdiğimizi söyleyemeyiz. İklim krizi, teknolojik eşitsizlikler, savaşlar, jeopolitik gerginlikler… En kolay tabiriyle insanlık olarak 21. yüzyıl hayalimize yakışmayan bir performans sergiliyoruz bence. Son 1,5 yılda, yanı başımızda ortaya çıkan iki savaş, iki insanlık trajedisi var. Ülkemiz ve dünya için kıymetli olan tüm bu gerçekliklerin farkında olmak, belirsizlikler ve mümkün riskleri öngörerek aksiyon almak… Zorluklar her vakit var ve daima olmaya da devam edecek. Bizim de yapmamız gereken bu zorlukları görmek ve farklı planlarla geleceğe odaklanmak.”

İş dünyasının yeni periyodunu şekillendiren 3 başlık

Cem Boyner, içinde bulunulan konjonktür bazında iktisat için en büyük kırılganlığın, geçen yılın sonundan bu yana tüm dünyanın çaba ettiği enflasyon olduğunu vurgulayarak, yalnızca global ve ulusal ekonomiyi değil, iş dünyasının yeni periyodunu şekillendiren 3 değerli başlık bulunduğunu söyledi.

Boyner, şöyle devam etti:

“İlki dönüşüm… Dönüşüm bugün hayatımızın en büyük gerçekliği; pandeminin tesiriyle ortaya çıkmadı, yalnızca hızlandı. En çok dijital dönüşümü, yani baş döndürücü bir süratle gelişen ve her bölümün arkasına ‘-tech’ eklemesini yapmamıza neden olan bir teknoloji ihtilali yaşadığımız hakikat. Lakin dönüşüm bundan ibaret değil, toplumsal hayatlarımızdan bakış açımıza, iş yapma biçimlerimizden işte muvaffakiyet kriterimize kadar her şey değişti ve değişmeye devam ediyor. İkincisi kapsayıcılık ve toplumsal fayda… Bundan 10-15 yıl öncesine kadar karlılık oranlarımızla, ciromuzdaki sıfırların bolluğu ile başarımızı özetlerdik. Bugün bu artık katiyen kâfi değil. Evet, şirketlerin finansalları natürel ki pahalı lakin yaratılan toplumsal tesir tüm bunların önüne geçmiş durumda. Üçüncüsü de sürdürülebilirlik… Davos’ta pandemi ‘wake-up call’ olarak isimlendirildi; yani ‘artık uyanın ve telaş edin.’ İklim krizi artık görünmez, yalnızca öngörülen bir düşman değil, çabucak yanı başımızda. Bu türlü bir ortamda sürdürülebilirliği yalnızca su ve güç tasarrufu ya da çiçek, böcek ile sonlandırmanın imkansız olduğunu şahsen deneyimledik. Sürdürülebilirlik tüm ögeleriyle artık bir iş kültürü, hatta bir iş modeli. Bu 3 başlığın hem iş dünyası hem de ekonomiyi kökten değiştirdiği bir periyottan geçiyoruz. Paranın kendisinin, tüketimin, tüm alışkanlıkların dijitalleştiği, dönüştüğü, iş dünyasının kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik vizyonu olmadan ilerlemeyeceğinin artık mutlaklaştığı günümüzde, iktisadın kurallarını da bu 3 başlıkta yaşanan ihtilaller belirleyecek.”

“Yine aslanlar üzere başarabiliriz”

Boyner Küme CEO’su ve İdare Konseyi Lideri Boyner, Türkiye’nin, dünyanın en eşsiz ülkelerinden biri olduğunu tabir ederek, “100 yıllık bir Cumhuriyet’iz. Evet, son 2 yıldır gündemimizde enflasyon birinci sırada. Yalnızca biz değil, neredeyse tüm dünya iktisat imtihanından geçiyor. Yeni kararlarla birlikte dünyanın bu gayretten galip çıkacağına inanıyorum. Burada bilimden ayrılmayarak ortak akla dayanan siyasetlerin sürdürülebilir olması ve bu yolda kararlılıktan vazgeçilmemesi kritik elbette.” diye konuştu.

Bu zorluklarla daha evvel de karşılaştıklarını ve üstesinden geldiklerini belirten Boyner, “Yine aslanlar üzere başarabiliriz. Türkiye’ye güveniyorum, bu ülkenin insanlarının gücüne, heyecanına ve hayallerine güveniyorum. Coğrafyamızın gücünü gerçek yönetip o inanılmaz insan hazinemizi gerçek yönlendirebilirsek Türkiye’yi kimse tutamaz.” dedi.

Bütün çocukluğunun yüksek enflasyon ve faizle geçtiğini, enflasyonlu bir ortamda neler olabildiğini, çıkışın ne kadar güç ve sert olduğunu bildiğini söz eden Boyner, iktisat idaresinin bu enflasyonist ortamdan çıkmak için çok hakikat bir programla hakikat işler yaptığını düşündüğünü kaydetti.

Bir yola girildiğini, gelecek devirde yapısal ıslahatların da önünün kesinlikle açılması gerektiğini belirten Boyner, “2024 sonuna kadar programın aksamadan hükümetin dayanağını alarak devam etmesi sahiden çok kıymetli.” değerlendirmesinde bulundu.

“Klişe formüllerle yeni bir yıla hazırlanmak bu dal için geçerli bir prosedür değil”

Cem Boyner, perakende bölümünde yaşanan gelişmelere değinirken, bilhassa üst-orta gelir kümesinin salgın boyunca ertelediği muhtaçlıklarını, “fiyatlar daha da artacak” beklentisiyle bir an evvel karşılama yoluna gittiğini ve alışveriş patlaması yaşandığını, hatta bölümde sürecin “intikam alışverişleri” olarak isimlendirildiğini söyledi.

2023’ün bunun sona erdiği, farklı gelir kümelerinden tüketicilerin durulduğu bir yıl olduğunu, bunda; turistlerin piyasadan çekilmesi ve yüzyıllık rekor sıcakların da hissesi bulunduğunu anlatan Boyner, şöyle devam etti:

“2024’ün kesimimiz için kolay geçeceğini tez etmek gerçekçi olmaz. Son 5 yılda yaşadıklarımızın büyük bir kısmını birinci sefer yaşadık. Önümüzdeki yıl sıfır kilometre, paketi açılmamış meseleler karşımıza çıkacak. Bilhassa perakende alanında bu bahsettiğim durum çok daha keskin. Zira burada ileri teknolojiyle tercihleri değişen, daha fazlasını talep eden bir tüketici kitlesi var. Klişe formüllerle yeni bir yıla hazırlanmak bu bölüm için geçerli bir formül değil. Münasebetiyle burada reflekslerin dışına çıkmak, sokağın nabzını yakalamak, finansal bilanço beklentilerinden çok daha kıymetli. Boyner Kümesi olarak bu mevzuda şanslıyız. Çok atak ve çok çabuk istikamet değiştirebilen gruplarımız var. Bu da bize sürat, esneklik ve icat çıkarabilme yeteneği kazandırıyor. İcat çıkarmak… İşte bu, en çok inandığımız kavram. Öte yandan, Türkiye, farklı fırsatları barındıran, parlak fikirlerin yaşama geçirilmesi için çok cazip bir ülke.”

“Online satışlar, yüzde 392 artarak hissemizi 2023 toplamında yüzde 25 oranına getirdi”

Boyner Küme CEO’su ve İdare Şurası Lideri Boyner, 6 küme şirketi, 250’den fazla mağaza, e-ticaret siteleri, taşınabilir uygulamaları ve 8 bini aşkın çalışanla Türkiye’nin “lider mağaza ve moda perakendesi grubu” olarak güçlü pozisyonlarını koruduklarını bildirdi.

Boyner, “Konjonktür ne olursa olsun biz uzun soluklu yatırımlarımıza her vakit devam ettik ve ediyoruz. Daha kıymetlisi, bu yatırımların her vakit yenilikçi, öncü ve oyun bozan olmasına dikkat ettik. İcat çıkarmayı seven bir grubuz; 2023 için de yeni icatlarımız oldu. Bunun başında Boyner Now ve Hopi’deki yatırımlarımız var.” dedi.

Boyner’in büyük bir dönüşümün tam ortasında olduğunu, 15 milyonu aşan müşterisi bulunduğunu, pazar hissesini arttırarak süratli ve karlı bir biçimde büyüdüğünü anlatan Boyner, şunları kaydetti:

“Grup olarak borçluluğumuz sıfıra yakın. Karlılık, enflasyonun da ötesinde büyüdü. 1 milyar dolar ciroya gidiyoruz. Boyner Now aydan aya büyümede ortalama yüzde 24’ü yakaladı. Online satışlar, toplamda yüzde 392 artarak hissemizi 2023 yılı toplamında yüzde 25 oranına getirdi. 15 milyonu aşan müşteriyle pazar hissemizi artırarak süratli ve karlı bir halde büyümeye devam ediyoruz. Bizim dalımız için çarpıcı bir mana söz eden bu sayılar şunu gösteriyor; hakikat yoldayız, işimizi de çok uygun yapıyoruz. Gelecek periyot için en büyük fırsatın ‘FinTek’ olarak isimlendirdiğimiz finansal teknolojiler ve BNPL üzere (şimdi al, sonra öde) modellerde olduğu görüşündeyim. 2023’te Hopi ile perakendede yeni bir icat yarattık; kartsız taksit seçeneğiyle müşterilerimize yepisyeni alışveriş imkanları geliştirdik. Şu anda gücümüzün büyük kısmını müşterilerimizin alışverişlerini kolaylaştırmaya yönlendirdik. Herkesin yaptığını yapmıyor, deneye deneye gidiyoruz. Bu bizim, bütün işlerimizde teknolojinin çok hakim olduğu yerlere götürecek en güçlü kaslarımızdan biri. Şartlar ne olursa olsun bize fark getirecek projeleri hiç gözümüzü kırpmadan üretmeye devam edeceğiz. Farklılığımızı müdafaaya devam edeceğiz ve en değerlisi tüm bunları yaparken, müşterilerimizin kalbindeki yerimizi sağlam tutmaya devam edeceğiz.”

Grup şirketlerinden Altınyıldız’ın yaklaşık 60 milyon dolarlık cirosuyla “amiral gemileri” olduğuna, Altınyıldız’ın üretiminin neredeyse yarısından birçoklarının ihraç edildiğine işaret eden Boyner, Altınyıldız Classics’in ise 50’yi aşan mağaza sayısıyla yurt dışında çok kıymetli bir ayak izine sahip olduğunu söyledi. Boyner, “Erkek giysisinde Türkiye’de önder marka pozisyonunda, yurt dışında da çok güçlü ilerliyor. İhracat pazarlarının başında Amerika, Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Rusya, Finlandiya, Avustralya, Japonya ve İspanya var. 50’yi aşkın ülkeden bahsediyoruz ve bu sayısı süratle artırıyoruz.” dedi.

“Bir perakende şirketi üzere görünmemize karşın, aslında perakende şirketi değiliz”

Cem Boyner, bir perakende şirketi üzere görünmelerine rağmen aslında perakende şirketi olmadıklarını belirterek, “Grup şirketlerimiz, mağazalarımız, e-ticaret sitelerimiz ve taşınabilir uygulamalarımızla dünyada bizim dalımızda bizim üzere olan öteki bir şirket yok. Şu anda ciromuzun yüzde 25’i onlinedan geliyor. Önümüzdeki yıl sonu bu oran yüzde 40’a gidecek. 2 yılda da yüzde 60’a gelecek. Teknoloji işimizin çok kıymetli bir kesimi. Boyner Now aylık yüzde 24 büyüyor, önümüzdeki süreçte daha çok büyüyecek. Mağazacılığımız çok süratli gelişiyor. Online çok süratli büyüyor. Perakende şirketinin ötesinde bir yere gidiyoruz.” halinde konuştu.

Günümüzde teknoloji ve suratın, yeni ve farklı iş modellerinin en büyük kaldıracı haline geldiğini vurgulayan Boyner, kelamlarını “Bugün artık dijital dönüşüme yatırım yapanların işlerini sürdürebildiği bir devirdeyiz. Biz de işimizle ilgili hayallerimizi gerçekleştirmenin en yanlışsız yolunun dijitalleşme olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda yeni yetkinliklerimizle orijinal stratejileri alana yansıtıyoruz. İnovasyonu gaye olarak belirleyip teknolojiyi araç olarak kullanıyoruz.” diye tamamladı.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort