• YARIM ALTIN
  8.080,00
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9375
  % 0,11
 • € EURO
  35,4310
  % 0,14
 • £ POUND
  41,8549
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,5368
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3743
  % 0,05
 • BITCOIN/TL
  2020615,387
  % -1,72
 • BIST 100
  10.767,85
  % -0,03

Trendyol Körfez’e açılıyor

Trendyol Körfez’e açılıyor

Şirket açıklamasına nazaran, Trendyol, Almanya pazarına girişinin birinci yılını kutluyor. Milletlerarası büyüme planları doğrultusunda birinci yurt dışı ofisini Berlin’de açan Trendyol, bir yıl içerisinde, tamamı Türkiye’de üretilen eserleriyle Almanya’nın moda alanında en çok tercih edilen platformları ortasında yer aldı. Trendyol, Almanya’da birinci yılını kutlarken, Körfez ülkelerinde de operasyonlarına başladığını duyurdu.

Trendyol Kümesi Lideri Çağlayan Çetin, 2023 CEV Avrupa Şampiyonası kapsamında, A Ulusal Bayan Voleybol Grubu’nun Almanya ile müsabakasında Tarkan’ın da iştirakiyle, Filenin Sultanları’nı tribünden desteklemek için Düsseldorf’ta basın mensupları ile bir ortaya geldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çetin, yerli üreticilerle birlikte mahallî üretimi artırmanın ve Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli dünyaya açmanın gelecek planlarının odağında olduğunu belirterek, “Körfez ülkelerinde operasyonlarımızı başlatmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu bölgede Türk eserlerine büyük bir ilgi var. Teknoloji ve pazarlama gücümüzü kullanarak, bu ülkelerdeki ilginin Türk üreticileri ve markalarımızla çok daha faal bir formda buluşmasını sağlayacağız. Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile başlayarak, bölgede e-ihracat operasyonlarımızı kurguladık. Bu iki ülkede geçtiğimiz hafta İngilizce web sitemizi ve uygulamalarımızı yayına aldık.” tabirini kullandı.

Bu ay sonunda Arapça seçeneğini de ekleyerek bölgedeki müşterilerle Türkiye’deki üretici ve satıcıları buluşturmayı hedeflediklerini anlatan Çetin, şunları kaydetti:

“Dubai’de bu kadar kısa müddette en tanınan e-ticaret aplikasyonu sıralamasında birinci sıraya yerleştik. Arapçayı geliştirdikten sonra birebir başarıyı Suudi Arabistan’da da yakalayacağımızı düşünüyoruz. Dubai’de hiçbir pazarlama faaliyeti gerçekleştirmemiş olmamıza karşın, siteyi faal etmemizin akabinde 5 gün içerisinde 2 bin 500’e yakın sipariş geldi. Maksadımız, Türkiye’den ihracat ile başlayan operasyonumuzun, Dubai’deki operasyon merkezimiz üzerinden devam ederek müşterilerimize sunduğumuz tecrübesi geliştirmek.

Türk üretici ve satıcılarının Trendyol aracılığıyla bu ülkelerde satış yapmalarını sağlayacağız. Bu bölgede 2024 yılında müşteri sayımızın 4,5 milyona ulaşmasını hedefliyoruz. Dubai’de milletlerarası operasyonlarımız için açtığımız bir depomuz var. Bu depomuzu Körfez bölgesinin iade operasyonları için de kullanmayı hedefliyoruz. Körfez operasyonunun, yeni bir coğrafya, farklı bir kültür ve tecrübelerle bizleri çok heyecanlandırdığını söyleyebilirim.

Trendyol olarak gelecek planlarımızın en başında her vakit Türkiye’nin üretim gücünü e-ihracat ile yurt dışındaki müşterilerle buluşturmak var. Geçtiğimiz yıl bunun birinci adımını atarak Almanya’da birinci yurt dışı ofisimizin açılışını gerçekleştirdik. Bugün 1 milyonun üzerinde müşteri Almanya’da Trendyol aracılığıyla 200’den fazla Türk markasından alışveriş yapıyor. Platformumuz aracılığıyla 350 binden fazla esere ulaşabiliyorlar. Yurt dışında 2021 yılından bu yana toplamda 1 milyonu aşkın müşteri platformumuz üzerinden 36 milyon adet eser satın aldı. Yakın vakitte da Almanya Online Perakendeciler Birliği (BVOH) tarafından Avrupa’nın bir numaralı moda pazaryeri seçildik. Son 12 ay içerisinde, Trendyol uygulaması Almanya’da en çok indirilen uygulamalar ortasına girdi.”

Çetin, Almanya’da müşterilerin en çok tercih ettiği özel marka koleksiyonları olan Trendyol, Trendyol Man, Trendyol Modest ve Trendyol Curve’nin tamamının Türkiye’de yerleşik 400’den fazla üretici tarafından üretildiğini belirterek, “Bu üreticilerimiz direkt 30 bin bireye istihdam sağlıyor. Almanya’da bu kadar tercih edilmemiz ülkemize sağladığımız ekonomik katkıyı artırmak açısından da çok değerli. Almanya’da yakında modanın yanı sıra hoşluk, mesken eşyaları ve takı kategorilerini de devreye alacağız. Daha çok Türk markasını e-ihracatla buluşturmaya hazırlanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’ye ve Türk eserlerine karşı çok büyük ilgi var”

Türkiye’de çalışanların tamamının Türklerden oluştuğunu aktaran Çetin, “Almanya’da ise 45 farklı ülkeden çalışan var. Orta Doğu’da da emsal formda olacağını öngörüyoruz. Bugün Almanya’da 200 mühendisimiz var. Buradaki teknoloji kapasitesi ve gücü de Türkiye ile tıpkı seviyede olabilsin diye Türkiye’den 100 mühendisimizi Almanya operasyonlarımızda görevlendirdik. Orta Doğu’da ve Azerbaycan’da da tüm operasyonlarımızı şu anda Türkiye’den arkadaşlar geliştiriyorlar. Yurt dışı operasyonlarımız için farklı ülkelerden de mühendis istihdam etmeye başladıktan sonra, Türk mühendislerinin dünyanın en düzgünleri ortasında yer aldığını rahatlıkla söyleyebilirim.” görüşlerini paylaştı.

Mayıs ayında Azerbaycan pazarına girdiklerini tabir eden Çetin, şu değerlendirmede bulundu:

“Biz şimdi Azerbaycan pazarına girmeden aslında önemli bir talebin olduğunu, Azerbaycan’daki 800 bine yakın müşterimizin Trendyol uygulamasını telefonlarına indirdiğini biliyorduk. Trendyol’dan alışveriş yapmaya çalışıyorlardı ancak alışverişin formülü farklıydı. Trendyol’dan verdikleri siparişleri Türkiye’de bir noktada toplatıp, aracılarla Azerbaycan’a götürüyorlardı. Azerbaycan pazarına girmemiz ile birlikte tüm lojistik operasyonu Azerbaycanlı lojistik iş ortaklarımızla üstlenerek, oradaki müşterilerimizin siparişlerini kapılarına kadar teslim ediyoruz. Şimdi tam manasıyla pazarlama faaliyetlerine başlamadan dahi müşteri sayımızın orada da 1 milyonun üzerine çıktığını görüyoruz. Azerbaycan nüfusunun yaklaşık 10 milyon olduğunu düşündüğümüzde nüfusun yüzde 10’unun Trendyol müşterisi olduğunu görüyoruz. Ülkede önemli potansiyel görüyoruz. Türkiye’ye ve Türk eserlerine karşı çok büyük ilgi var.

E-ihracatı tüm KOBİ’ler için kolaylaştıracağız. Ülkemizin ekonomik maksatlarında gitgide artan değere sahip olan e-ihracata ilgiyi arttırmak için hem lojistik hem de teknik altyapı açısından değerli adımlar attık. İstanbul Havalimanı yanındaki e-ihracat merkezi yatırımımızı gerçekleştirerek Avrupa lojistik ağını kurma çalışmalarımızı başlattık. Tamamı Türk mühendisleri tarafından geliştirilen uygulamamızla, Türkiye’deki satıcılarımızın Ankara’ya satış yapar üzere Berlin’e e-ihracat yapmalarını mümkün kıldık.

Ekibimizdeki mühendis arkadaşlarımız tarafından geliştirilen sistem, satıcılarımızın e-ticaret süreçlerini yönettiği satıcı panelinde ‘ihracat merkezi’ sekmesi altında yer alıyor. Satıcılarımızın sisteme yurt dışından gelen talepleri ve canlı stok bilgilerini girdikten sonra ihraç edilecek eserlerini ihracat için gerekli evraklarla birlikte Trendyol deposuna ulaştırması gerekiyor. Bundan sonraki tüm süreçleri Trendyol olarak biz devralıyoruz. Eserlerin ihracından kargoya verilerek son tüketiciye ulaştırılmasına kadar tüm süreç bizim üzerimizden yürüyor. Siparişler Trendyol deposuna ulaştıktan sonra 5 günden daha kısa bir müddette müşteriye ulaşmış oluyor.”

“2022’de 136 ülkeye e-ihracat yaptık”

Çetin, e-ihracat ile ilgili çalışmalarının Almanya ile hudutlu olmadığını vurgulayarak, “trendyol.com/de’nin yanı sıra İngilizce konuşulan ülkelerdeki müşterilerimize özel açtığımız trendyol.com/en sitesi üzerinden Türk üreticileri Avrupa’nın 27 ülkesiyle buluşturuyoruz. Ayrıyeten 95’e yakın küresel e-ticaret platformu aracılığıyla da yerli üreticileri farklı coğrafyalardaki müşterilerle buluşturuyoruz. Bugün Türkiye’de üretilen eserler, Orta Doğu’dan Afrika’ya, çok geniş bir coğrafyada kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. 2022 yılında 136 ülkeye e-ihracat yaptık. Her gittiğimiz ülkede bizden alışveriş yapan bir kişi kesinlikle birkaç defa daha alışveriş yapıyor. Şu an dünya çapında, Trendyol aracılığıyla yerli üreticilerimizin ürettiği eserleri kullanan 4 milyon müşteri bulunuyor. Perakende kesimini desteklemek maksadıyla Birleşmiş Markalar Derneği ile iş birliği gerçekleştirdik. Bu iş birliği kapsamında, BMD üyesi olan Türk markalarını küresel pazarlara taşıyoruz.” açıklamasını yaptı.

İhracatta müşterilere daha süratli teslimat gerçekleştirebilmek için İstanbul Havalimanı yanındaki (IGA) e-ihracat merkezi yatırımlarını gerçekleştirdiklerini belirten Çetin, şunları kaydetti:

“Bu merkez ile Avrupa lojistik ağını kurma çalışmalarımızı başlattık. Bu yatırımımızı 36 milyon avroluk bedelle hayata geçireceğiz. Toplam 12 bin metrekarelik bir alan olacak. Merkezimiz günlük 150 bin adet eser çıkış kapasitesine sahip. İGA projemizde temel atma basamağındayız ve eş vakitli tasarım çalışmalarını yapıyoruz. Bu operasyon merkezimizin uzun vadede e-ihracata büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. İstanbul Havalimanı’nda gümrüklü alandan direkt çıkış yapabilecek olmamız nedeniyle sipariş geldiği andan itibaren hazırlanma ve uçağa teslim ortasındaki süreyi güzelleştireceğiz. Müşterilerimize daha süratli bir teslimat tecrübesi yaşatacağız.

Yakın bir vakitte Adana Aktarma Merkezi ve Trabzon Aktarma Merkezi yatırımlarını gerçekleştirdik. Her iki aktarma merkezi de bölgelerinin en büyüğü olma özelliğine sahipler. Bu sene açılışını yapacağımız Ankara’da bir de e-ticaret operasyon merkezi yatırımımız var. Yalnızca Türkiye’nin değil Avrupa’nın en büyük e-ticaret operasyon ve aktarma merkezlerinden birisi olacak. En çağdaş teknolojilerle ile donatılacak tesiste 3 bin 500 kişi istihdam edilecek.”

“Türk sporunun gelişmesine katkıda bulunmayı sorumluluğumuz olarak görüyoruz”

Çetin, ana destekçilerinden biri oldukları Bayan A Ulusal Voleybol Grubu’nun da Avrupa Şampiyonası küme elemeleri için Almanya’da olduğunu belirterek, “Filenin Sultanları”na dayanak için Tarkan’ın, “Öp” müziğinin kelamlarını, ulusal ekip marşı haline getirdiğini aktardı.

Tarkan ile uzun soluklu iş birliklerinden memnuniyet duyduklarını aktaran Çetin, şu sözleri kullandı:

“Türk sporunun gelişmesine ve sportmenlerin hayallerini gerçekleştirmelerine katkıda bulunmayı sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Sporun gücünü ve birleştirici tesirini kullanarak ülkemizin spor kültürüne ve atletlerine takviye olmak en büyük emellerimiz ortasında. Bu doğrultuda da Türk sporunu ve atletlerini bir bütün olarak görerek, sporun her branşına değer veriyoruz. Spora birinci takviyemizi 2021 yılında Futbol Ulusal Gruplarının resmi sponsoru olarak verdik. A Ulusal Futbol Grubu’nun yanı sıra Bayan Ulusal Gruplar ve Erkek Ulusal Ekiplerinin da resmi sponsorluğunu üstlendik. Onu, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi’nin resmi sponsorluğu izledi. O periyotta Tokyo’da düzenlenen 32. Yaz Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil eden, güreşte Taha Akgül ve Meskenin Demirhan, tekvandoda Işık Tatar, artistik cimnastikte Ferhat Arıcan ve boksta Busenaz Sürmeneli’nin bu değerli seyahatlerinde yanlarında olduk.

Geçtiğimiz yıl Voleybol Ulusal Gruplarımızın ana sponsorluğunu üstlendik. Dayanaklarımız, Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından kurulan ve Türkiye’de 6-12 yaş ortasındaki çocukları voleybol ile tanıştırmayı ve lisanslı atlet sayısını artırmayı hedefleyen TVF Fabrika Voleybol Okulları’nı da kapsıyor. Bugün Türkiye’nin farklı yerlerindeki 30 okulumuzda 2 bin 411 öğrencimiz eğitim görüyor. Bu öğrencilerin 2 bin 100’ü kız, 311’i erkek. Bu oran bizce çok değerli. Türkiye her alanda büyük potansiyeller barındırıyor. Trendyol olarak biz de bu üzere takviyelerle bu potansiyelin ortaya çıkması için çalışıyoruz. Bilhassa, genç yaşlardaki kız çocuklarının gelişimine de katkı sağlayarak, altyapılardan A gruplara ya da ulusal gruplara kazandırılmasını hedefliyoruz. Bir gün Hakkari’deki bayan antrenörümüzün yetiştirdiği kız çocuklarımızın da bu şampiyonalarda yerini alması en büyük hayalimiz.”

Yakın vakitte da hem Harika Lig’in hem de 1. Lig’in isim sponsoru olduklarını anlatan Çetin, “TFF’nin de takviyesiyle futbolumuzun ve Harika Lig’in marka kıymetini daha da yükselterek, kulüplerimizin ve ligimizin çok daha üst sıralara yükselmesini sağlamak. TFF ile imzaladığımız muahedenin 15 vilayetimizde 19 ekibin çaba edeceği 1. Lig’i de kapsaması bizleri ayrıyeten memnun ediyor. 1. Lig’e sağlayacağımız takviyeyle, bilhassa Anadolu’daki kulüplerimiz için değerli bir katkı sağlayacağız. Trendyol Yemek olarak UNESCO Gastronomi kenti olan Gaziantep Futbol Kulübü’ne de takviye vereceğiz. Bugün olduğu üzere bundan sonra da Türk sporunun gelişmesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort