• YARIM ALTIN
  8.283,00
  % -2,83
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4062
  % 0,14
 • € EURO
  34,5217
  % 0,25
 • £ POUND
  40,4432
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,4774
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  2144684,618
  % 2,72
 • BIST 100
  9.735,51
  % -0,80

Yılmaz’dan ‘kamuda mali disiplin’ iletisi

Yılmaz’dan ‘kamuda mali disiplin’ iletisi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dün Rize Ticaret Borsası’nda iş insanlarıyla bir ortaya geldi.

Yılmaz, vilayetlerdeki toplantılarda, Orta Vadeli Program’daki üzere toplumun değişik bölümleriyle, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve mahallî idarelerle istişarede bulunmak istediklerini aktardı.

İstişare ve ortak aklın, gerçek siyasetlerin tayin edilmesinde çok tesirli olduğu üzere, siyasetlerin sahiplenilerek hayata geçirilmesi bakımından da çok değerli olduğuna yürekten inandıklarını vurgulayan Yılmaz, münasebetiyle Orta Vadeli Program’dan sonra birinci kere iş dünyasıyla bir ortaya geldiğini söyledi.

Yılmaz, çarşamba günü uzun müddettir üzerinde çalıştıkları Orta Vadeli Programı tamamlayıp ilan ettiklerini lisana getirerek, programın ortak akılla hazırlandığını tabir etti.

‘Programın dört temel maksadı var’

Programın 4 temel hedefi olduğunun altını çizen Yılmaz, “Birincisi, dünya tarihinde eşine az rastlanan, bizim tarihimizin de en büyük olarak nitelendirebileceğimiz şubatta yaşadığımız zelzelenin yaralarını sarmak ve bir daha misal afetlerle karşılaşmamak için risklerimizi azaltmak. Planın birinci önceliği bu. Çok büyük bir yük, çok büyük bir yıkım. Fakat inşallah bu yıl ve gelecek yıl yüklü olmak üzere bu harcamaları yapacağız. Ondan sonraki yıllar kademeli bir biçimde azalıyor.” dedi.

Yılmaz, zelzelenin yaralarını saracaklarını belirterek, “Bu periyotta yaklaşık 3 trilyon lira bir harcamamız olacak sarsıntıyla ilgili. Bunun 762 milyar lirası bu yıl merkez idare bütçesinden. Gelecek için yeniden 1 trilyonun üzerinde harcamayı yalnızca merkez idare bütçesinden yapacağız. İzleyen 2 yılda da harcamalarımızı yaparak tamamlayacağız. Bu çok güçlü bir dayanışmayı gerektiriyor. Bir devlet, millet dayanışmasını gerektiriyor. Fakat bunu başardığımızda da ülkemizi geleceğe çok daha inançlı bir formda hazırlamış olacağız.” diye konuştu.

‘Deprem harcamaları geleceğe yatırımlar’

Depremin ziyanlarını telafi etmek için yapılan harcamaların, tıpkı vakitte ülkenin geleceğine yapılan yatırımlar olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti: “Yani bunlar boşa giden harcamalar değil. Çok daha bünyemizi güçlendirmiş bir formda geleceğe yürüyeceğiz. Bu bizim birinci maksadımız. Zelzelenin yaralarını sarmak ayrıyeten bu bölgemizin de işte sel, heyelan üzere afet sorunları var. Riskleri azaltıcı, afet risklerini azaltıcı yatırımlar yapmak bu programımızın en kıymetli amaçlarından biridir. Bir bölgede bu zelzele olur, başkasında sel olur, bir diğerinde başka türlü bir afet olabilir. Fakat bizim riskleri evvelce tespit edip kriz idaresinden, risk idaresine geçmemiz lazım ki çok daha tesirli bir halde bu süreçleri yönetebilelim.

Enflasyona siyaset desteği

İkinci temel hedefimiz makro ekonomik istikrarı sağlamak ve enflasyonu orta vadede, orta vade dediğimiz 2026’da tek haneli sayılara düşürmek. Son periyotlarda, gerek memleketler arası konjonktür nedeniyle gerek kurdaki hareketlilik, gerek gerçek fiyatlardaki gelişmeler ve gerekse gelir önlemlerimiz nedeniyle birçok faktör var. Süreksiz olarak enflasyonda bir artış kelam konusu bu sene. Lakin bu geçiş devrine mahsus bir artış. Kalıcı bir artış olmayacağını öngörüyoruz. Gelecek yıldan itibaren kademeli bir biçimde enflasyonun düşeceğini ve 2026’da yüzde 8,5 üzere tek haneli sayılara döneceğimizi düşünüyoruz, iddia ediyoruz ve bunun ardında natürel ki politikalarımız var.”

‘İstihdamı, büyümeyi ihmal etmeyeceğiz’

Yılmaz, sarsıntının yaralarını sararken ve enflasyonla çaba ederken büyümeyi de hiçbir formda ihmal etmeyeceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“İstihdamı, büyümeyi ihmal etmeyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın daima üstünde durduğu yatırım, istihdam, üretim ve ihracat perspektifi içinde büyüme ve istihdamı da devam ettireceğiz. Lakin şöyle bir fark var. Bu periyotta büyümenin kompozisyonunda önemli bir değişim olacak. Tüketim yüklü bir büyümeden yatırım, üretim, ihracat yüklü bir büyümeye hakikat bir dönüşüm yaşayacağız. Yani enflasyonu olumsuz etkileyen bir büyüme değil, tam bilakis arz artışı sağlayarak ve ihracatla döviz yararı sağlayarak, enflasyonla çabamıza de katkı veren bir kompozisyona sahip bir büyümeyi gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.”

‘Mali disiplin’ mesajı

Yılmaz, 4 temel hedefin, afetin yaralarını sarmak, enflasyonu tek haneye düşürme, büyüme, istihdamı devam ettirme ve toplumsal adalet ve refahı geliştirme olduğunu söyledi.

Bu 4 hedefi, 3 temel araçla gerçekleştireceklerini anlatan Yılmaz, “Bu hedeflere giden 3 tane aracımız olacak. Birincisi, mali disiplin. Sarsıntı harcamaları hariç olmak üzere zira onlar mecburen yapmamız gereken harcamalar. Yapısal bir bozulmaya yol açmadan bütçemizde yolumuza devam edeceğiz. Bu yıl ve gelecek yıl zelzele harcamaları yüklü olduğu için ister istemez bütçemizdeki açık biraz daha yüksek olacak, ulusal gelire oranla. Yüzde 6,5’lar civarına çıkmış olacak. Lakin çabucak izleyen yıllarda bir düşüş trendine girecek. Ve 2026 yılında yüzde 3’ün altında bir bütçe açığıyla Türkiye yoluna devam edecek. Bu da Avrupa Birliği’nin Maastricht Kriterleri dediğimiz kriterine uygun bir perspektif.” dedi.

Yılmaz, “Mali disiplini nasıl sağlayacağız?” sorusunu lisana getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Kamuda kaynaklarımızı çok daha tesirli, verimli ve önceliklere çok daha dikkat ederek kullanacağız. Tasarruf son derece değerli. Geçmişte Kalkınma Bakanlığı yapan bir arkadaşınız olarak şunu söz etmek isterim, tasarruf, kaynakları kullanmamak demek değildir, kaynakları yanlışsız önceliklere, gerçek alanlara teksif etmek ve verimli kullanmaktır. Aslı budur tasarrufun. Hasebiyle biz bu anlayış içinde olacağız. Hem gelir politikalarımızla hem de harcama politikalarımızla kamuda mali disiplini koruyacağız. Gelir politikalarımızı uygularken de az evvel bahsettiğim üzere, gelir seviyesine nazaran katkı anlayışını kesinlikle ve kesinlikle dikkate alacağız.”

Para siyasetlerini işaret etti

İkinci temel aracın ise para siyasetler olduğuna işaret eden Yılmaz, “Bu periyodun kaidelerine uygun bir halde dünyanın, Türkiye’nin gereksinimlerine uygun bir halde para politikalarımızda kimi güncellemeler gerçekleştiriyoruz. Ve enflasyonla çaba, fiyat istikrarını sağlama gayesi doğrultusunda Merkez Bankamız bu manada misyonunu yapmak durumunda ve kendi değerlendirmeleri neyse datalara bakarak, gelişmelere bakarak alışılmış ki hükümetimizin makro çerçevede çizdiği amaçlara bağlı kalmak kaydıyla Merkez Bankamız da araç bağımsızlığı çerçevesinde üzerine düşeni yapıyor, yapmaya devam edecek.” diye konuştu.

Yılmaz, çok değerli gördüğü üçüncü alanın da para ve maliye siyasetleri olduğunu lakin yetmeyeceğini, buna üçüncü bir öge olarak da yapısal ıslahatları ek ettiklerini söyledi.

Orta Vadeli Programa ek olarak, yaptıkları istişareler sonucunda yapısal ıslahatları 7 başlık altında husus unsur sıraladıklarını vurgulayan Yılmaz, bunların da bir kısmının kanun gerektirdiği için Meclisin takdirine arz edeceklerini, bir kısmı idari kararlı olacağı için hükümetin, bakanlıkların bu işleri yapacaklarını aktardı.

‘Yatırım kolay bir iş değil’

Yılmaz, sonuçta bir dönüşüm sağlayacaklarını belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yapısal dönüşümlerin de iki büyük katkısı vardır. Birincisi, yapısal dönüşüm yaparsanız orta vadede bir ekip somut sonuçları olur. Örnek vermek gerekirse, güç alanında dışa bağımlılığını azaltıcı yatırımlar yaparsanız, birkaç yıl tahminen yatırımlar size yorabilir fakat ondan sonra meyvelerini toplamaya başlar. İşte Karadeniz gazı üzere, Gabar üzere, nükleer güç üzere, yenilenebilir güç üzere. Ve dışa bağımlılığınız azaldıkça bu sizi güçlendirir. Fakat bu bir vakit alır elbette. Yatırım kolay bir iş değil. Bu orta vadede somut sonuç. Yapısal ıslahat yapan ülkeler beklenti kanalıyla kısa vadeli olarak tesirler üretirler. Dış dünya, yatırımcılar, iç ve dış yatırımcılar yapısal ıslahat yaptığımızı gördükleri vakit geleceğe daha itimatla bakmaya başlarlar. Bu da şimdiden beklenti kanalıyla olumlu tesirler üretir. Münasebetiyle her iki tesir bakımından, yapısal ıslahatlara da başka bir ehemmiyet ve bedel atfettiğimizi tabir etmek isterim.”

Orta Vadeli Program’dan sonra, ekim ayı içinde bütçeyi Meclise göndereceklerini söz eden Yılmaz, “12’nci Kalkınma Planımızı tekrar göndereceğiz ve hazırlıklarına devam ettiğimiz kimi kanunları Meclisimizle, kümemizle, Meclis vekillerimiz aracılığıyla paylaşmış olacağız. Daha sonraki devirlerde de takvimimize uygun bir formda çalışmalarımızı olgunlaştırdıkça adım adım orta vadeli planlarımızı hayata geçireceğiz.” dedi.

‘1 trilyon dolar miili gelir’

Yılmaz, Orta Vadeli Programda yer alan birtakım birincileri paylaşmak istediğini belirterek, “Bu yıla ait yaptığımız iddialarda, bu yıl 1 trilyon doların üzerinde bir ulusal gelir görüyoruz. Şu an itibariyle aslında buna ulaşmış durumdayız. Yani geriye dönük 12 aylık bir hesap yaptığımızda 1 trilyonu aşmış. Birinci kere diye 1 trilyon dolar düzeyini aşmış durumda. Bu yıl sonunda 1 trilyon 60 küsur bir sayıya inşallah gelmiş olacak milyar seviyesine. Bu sayılarla dünyanın 17’nci büyük iktisadı pozisyonundayız. Nominal dolar bazında, satın alma gücüne nazaran ise 11’inci büyük ülke pozisyonundayız.” diye konuştu.

Yılmaz, “Önümüzdeki devirde ne bekliyoruz?” sorusunu lisana getirerek, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Dünyada da bizde de bir ölçü büyümede aşağı taraflı bir eğilim var. Dünya büyümesi yüzde 3’ler civarına geliyor. Ticaret daha da daralıyor maalesef. Dünyada çok olumlu bir atmosferde değiliz. Biz ise zelzelenin tesirlerine karşın ortalama 4,5 bir büyüme suratını bu periyotta gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Ve bunun sonucunda 2026 yılında 1,3 trilyonu aşan bir ulusal gelirimiz olacak diye kestirim ediyoruz. Bu türlü olduğu vakit o yılki nüfusa da böldüğünüzde 14 bin 850 dolarlık bir kişi başına gelir hedefliyoruz.”

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort