• YARIM ALTIN
  7.826,00
  % -0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5054
  % -0,03
 • € EURO
  34,9951
  % 0,27
 • £ POUND
  41,4586
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  4,4821
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3865
  % 1,44
 • BITCOIN/TL
  2109466,733
  % -0,51
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Amacım, dijital gözlük çerçevesi üretmek

Amacım, dijital gözlük çerçevesi üretmek

Fatma KAYTEZ

Optikçilerin okulu olarak nitelendirilen Emgen Optik, kesiminde 114 yılı geride bıraktı. Optik cam alanındaki yenilikleri yakından takip eden marka, müşteri memnuniyetine de büyük değer veriyor. “Biz kurulduğumuz günden beri sadece gözlükçüyüz” diyen Markanın dördüncü jenerasyon yöneticisi Emgen Optik İdare Konseyi Lideri Burak Emgen, “Gözlük ve onun başka eser kümeleri dışında öteki biri eser satmamız yahut teknik dayanak vermemiz kelam konusu değildir.

Ancak bilhassa optik cam alanındaki tüm yenilikleri yakından takip etmekte ve müşterilerimize aktarmaktayız” dedi. Spesifik kimi teknolojik gelişmeleri de yakından takip ettiğini söyleyen Burak Emgen, dijital gözlük çerçevelerine ilgisi olduğunu tabir etti.

Emgen, “Bana nazaran hala geliştirme kademesinde olan bu eserlerin ileride yetkili acentesi olmak ve yerli üretimini de gerçekleştirmek kıymet verdiğim hususlar arasında” dedi. Emgen Optik İdare Konseyi Lideri Burak Emgen ile markanın dünden bugüne gelişimini, yatırımlarını ve planlarını konuştuk.

Öncelikle Emgen’in kuruluş kıssasını kısaca sizden de dinlemek isteriz. Emgen’in günümüze kadar ki sürecini kısaca kilometre taşlarıyla özetler misiniz?

Büyük dedem Eczacı Salih Necati Emgen’in 1909’da Üsküdar Meydanında birinci eczanesini açmasıyla Emgen Optik dünyaya geldi. Fenni gözlük satışı, o periyotta şimdi Gözlükçülük Kanunu çıkmadığından, yüksekokul mezunları olan eczacılara bırakılmıştı.

Bu durum Cumhuriyet devrinde 1939 yılında çıkan Gözlükçülük Kanunu’na kadar devam etti. Eczacı Salih Necati Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında Sirkeci’deki yeni yerine geçerek, gözlükçü-eczacı olarak bu bölümde isim yapmaya başladı. Soyadı Kanunu’nun çıkmasıyla, Orta Asya Türk Lisanlarında “İlaç yapan, Şifa veren” manasına gelen “Emgen” ismini seçer.

Firmanın gözlük işine tartı vermesi 1925 yılından sonra başlar. Salih Necati Emgen’in 1946 yılında vefatından sonra oğlu (Dedem) Rahmi Emgen, kendisi de eczacı olmasına karşın yalnız gözlükçülük üzerine ağırlaşarak, 1946 yılından 2023 yılına kadar faaliyet gösteren, Beyoğlu İstiklal caddesindeki mağazayı açar. 1960’larda ve 1970’lerde Zeiss acenteliğini yürütürken birebir vakitte Swarovski optik camlarının Türkiye distribütörlüğü vazifesini üstlenmiştir.

1970’li yılların sonlarına gerçek Swarovski, bedelli taş üretimini tartı verip optik cam üretimini durdurunca bu markanın camlarını ithal etmeyi bıraktı. 1951 yılında hayata geçen “Tüm Gözlükçüler Derneği”, yeni ismiyle “Türkiye Optik ve Optimetrik Meslekler Derneği”nin kurucu üyesi ve birinci lideri olan Rahmi Emgen tıpkı vakitte birinci optik cam üretimini gerçekleştirmiştir. 1955 – 1968 periyotlarında Sıhhat Bakanlığı tarafından açılan Gözlükçülük Kurslarında eğitmen olarak görevlendirilmiştir.

1980’li yılların başında, Avusturya da işletme tahsili gören ve birebir vakitte optisyenlik diplomasına sahip babam Necati Çetin Emgen, bayrağı dedem Rahmi Emgen’den evre alarak, tam 42 sene Emgen Optik’in faaliyetlerini birebir adreste devam ettirmiştir. Buna ilaveten kendisi 2000’li yılların başlarında İstanbul Ticaret Odası’nda optisyen meslek kollarının lideri merhum Yüksel Toksoy ile birlikte lider yardımcılığı vazifesini de yürütmüştür.

Dedem ve babam 1980’lerde Taksim, Nişantaşı ve Levent olmak üzere Emgen Optik’in üç şubesini yönetim ediyorlardı. Doksanlı yılların başında dedemin vefatıyla babam, kaliteli hizmet anlayışının düşmemesi için butik mağaza konseptinde kalarak, iki şubeyi kapattı ve birinci optik mağazamız olan Taksim’deki adresimizde günümüze kadar faaliyetlerini devam ettirdi.

Emgen’de şu anda kaçıncı jenerasyon yöneticiler var?

Şu anda ailede dördüncü jenerasyon olarak Emgen Optik in yöneticiliğini bölüm almış bulunuyorum. Haliyle sorumluluğumun çok yüksek olduğunu bilerek ve emekli olan babamın şahsî tecrübelerinden de faydalanarak mevcut dükkânımızın yönetimini sürdürmekteyim.

44 yaşında optisyenlik kısmında öğrenci Sizin kesime girişiniz nasıl oldu?

2002 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi işletme fakültesinden mezun oldum. 2005 yılında Bournemouth University memleketler arası işletme master programını tamamladıktan sonra, birebir yıl Volvocars Türkiye’de expat satış sorumluluğu ile Total Oil Türkiye’de madeni yağlar pazarlama uzmanlığı vazifelerini üstlendim. 2010-2011 yılları ortasında Total Oil Türkiye’de akaryakıt direkt satışlar bölge müdürlüğü misyonunu yürüttüm.

2012 yılında Doğuş Oto Pazarlama Ve Ticaret A.Ş.’nin genel müdürlük kısmında pazarlama yetkilisi olarak işe başladım. 2015 yılına kadar bu konumda iş hayatıma devam ettikten sonra tıpkı firmada iş geliştirme yetkilisi ve filo satış yetkilisi vazifesine atandım.

2018 yılında Doğuş Oto‘dan ayrılarak, aile mesleğimize giriş yaptım. Şu anda, Emgen Optik Sanayi Ve Ticaret A.Ş. İdare Şurası Lideri olarak etkin bir formda iş hayatıma devam etmekteyim. 2018 yılında babamın emeklilik kararı almasıyla, üniversite yıllarımdan beri başıma takılan bir soru sonunda bana aksettirildi: Dükkânı devam ettirecek miydim? Birinci karar evrem ile dükkânda çalışmaya başladığım birinci aylarda, aslında bir seçim talihimin olmadığını anladım.

Çünkü bu devirde tanıştığım birden fazla müşterilerimiz, aslında çok evvelce beri bizi tanıyan insanlardı. Merhum dedem hakkında anlattıkları, bu markanın devam ettirilmesi konusunda bana verdikleri öğütler, aslında benim bir seçim yapmaktan çok göreve çağrıldığımı gösterdi. Sonuç olarak, bu meslek beni okuttu, kurumsal alt yapısı güçlü firmalarda iş sahibi yaptı. Ben de şu anda bu mesleğe ve bu markaya olan vefa borcumu ödüyorum.

Para kazanmayı ikinci plana atarak, 44 yaşımdan sonra yine üniversiteye girdim. Şu an optisyenlik kısmında öğrenciyim. En büyük maksadım, dedem ve babam üzere bu markayı geliştirerek benden sonra bayrağı devralacaklara, kendi kendini yönetebilen güçlü bir firma teslim edebilmektir.

Emgen Optik, Beyoğlu ile özdeşleşmiş durumda. Bir de sizin yakın vakitte tekrar birebir bölgede yer değişikliğiniz oldu. Neden?

Biz Beyoğlu’ndan hiç vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz de. 1946 yılından beri faaliyetlerini yürüttüğümüz mağazamızın bulunduğu, aile apartmanımız olan Emgen Han, ikinci derece tarihi bir binanıdır.

Günümüz ekonomik şartlarında, binanın bakım masraflarının çok yükselmesi, aile içerisindeki birtakım hissedarların satış kararı almasına sebep oldu. Bildiğiniz üzere İstiklal Caddesi’nde mağazaların bulunduğu ana cadde binaları, tarihi eser statülerinden ötürü çok bedelli olmalarına karşın sarsıntı riski açısından önemli manada sahip çıkmanız gereken, yüksek yenileme maliyetleri içeren binalardır.

Bu vesileyle 2022 yılı sonlarına yanlışsız, Beyoğlu sonlarından çıkmayacak halde, daha yeni ve büyük bir mağaza arayışına girdik. Kriterlerimiz ortasında müşterilerimizin daha rahat ve uzun müddet vakit geçirebilecekleri, konforlu bir alan ile yeni bir bina konsepti vardı. Bu kriterlere yeni mağazamızda ulaşabildiğimiz için çok keyifli ve huzurluyuz. Elimizden geldiğince, doğduğumuz yer olarak gördüğümüz ve en uzun mühlet kaldığımız Beyoğlu’nda ticari faaliyetimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

İkinci bir mağaza açmayı neden düşünmüyorsunuz?

Yeni bir ikinci mağaza açarak şubeleşmeyi düşünmüyorum. Esaslı markaların birtakım değişmeyen prensipleri vardır. O yüzden de uzun müddet varlıklarını korurlar. Şubeleşmeye geçmememdeki sebep, işimizin mevcut yapısından kaynaklanmaktadır.

Biz sıradan bir besin eseri yahut dokuma eseri satmıyoruz. İnsanlara, tıpkı göz hekimleri üzere aslında bir nevi sıhhat hizmeti veriyoruz. Hasebiyle bizim müşterilerimizle olan bağlantımız ortalama 30-45 dakika ile hudutlu kalmaz.

Mutabık kalınarak gerçekleşen eser satışlarından sonra işimiz bitmez. Devir periyot onların yeni taleplerini, sorunlarını uygun anlamaya ve çözmeye de itina gösteririz, dayanak oluruz. Artık bu noktada şubeleşmeye geçtiğinizde her şubede birebir ihtimamı ve tıpkı kalite anlayışını sağlayamazsınız. Bu açıklamam deneyimle sabittir.

Farklı kategorilerde 21 distribütörle işbirliği bulunuyor Eser yelpazenizden bahseder misiniz?

Alışılmış ki biz de her optik mağazasında olması gereken eser kümelerinin teşhir ve satışını gerçekleştiriyoruz. Optik & güneş çerçevelerinden tutun da, optik cam, kontak lens, solüsyon ve öteki pek çok gözlük aksesuarlarının hem yabancı hem de yerli olmak üzere pek çok markayla çalışıyoruz.

Mevcut durumda, farklı kategorilerden toplam 21 distribütör ile işbirliğimiz bulunmaktadır. Biz kurulduğumuz günden beri sadece gözlükçüyüz. Gözlük ve onun başka eser kümeleri dışında öbür biri eser satmamız yahut teknik dayanak vermemiz kelam konusu değildir. Lakin bilhassa optik cam alanındaki tüm yenilikleri yakından takip etmekte ve müşterilerimize aktarmaktayız.

Bu yıl ajandanızda öncelikle üç unsur ne oldu?

Bu yıl öncelikle yeni dükkân transferi, mevcut müşterilerimize yönelik yeni adresimizin tanıtım çalışmaları ve mevcut satış sayılarımızın korunması üç ana maddemizdi. Yatırımlarımız da bu tarafta şekillendi. Kısa ve orta vadede sürpriz olmasını istediğim, tekrar mesleğimiz sonları içerisinde yer alacak farklı bir projemizin planlama safhasını tamamlamayı hedefliyoruz.

Önümüzdeki periyotta bilhassa güçlenip atılım yapmak istediğiniz alanlar var mı?

Kesimimizde spesifik kimi teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyorum. Dijital gözlük çerçevelerine karşı çok büyük bir ilgim var. Bana nazaran hala geliştirme kademesinde olan bu eserlerin ileride yetkili acentesi olmak ve yerli üretimini de gerçekleştirmek, kıymet verdiğim mevzular ortasındadır.

“Hayalim, 65’imde üniversitede arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi almak”

Hayallerinden kelam eden Burak Emgen, çocukken mimar olmayı istediğini, üniversitede okuduğu gençlik yıllarında ise Formula 1 gruplarından bir adedinde üst seviye yönetici olmayı istediğini söyledi. Emgen, “Şu an mevcut işimden farklı olarak bir hobimi gerçeğe dönüştürmenin hayali kuruyorum.

O da 65 yaşıma geldiğimde, şayet sıhhatim el verirse, üniversitede arkeoloji yahut sanat tarihi eğitimi almak” dedi. Hobilerinden de bahseden Burak Emgen, hobileri ortasında; ideoloji kitapları okumak, resimheykel müzelerini gezmek, yurt içi ve yurt dışı seyahatler yapmanın yanında kayak, yelkenli, sörf üzere spor faaliyetlerinin kıymetli yer tuttuğunu söyledi.

“11 aylık gözleri katarakt bebeğin gözlüklü reaksiyonu babamı çok etkilemiş”

ş hayatında babasının yaşadığı ve kendisini de etkileyen bir anıyı paylaşan Burak Emgen, o anıyı şu cümleler ile anlattı: “2010 yılında Ordu’dan genç bir çift 11 aylık ve gözleri doğuştan katarakt olan bebekleriyle dükkâna gelmişler. Reçeteyi uygulayıp gözlüğü taktıkları anda bebeğin birinci kere net görebildiği annesini elleriyle hızını incelediğini gözyaşlarıyla izlemişler. Hasebiyle babam daima şunu der: B§izim mesleğimiz hekimlerinki ve hemşirelerinki kadar ulvi bir meslektir.”

“Mağazayı çalışanlarımızdan evvel kendim açmayı tercih ederim”

“Haftanın altı günü sabah saat altıda benim için gün başlar” diyen Burak Emgen, prensibi gereği mağazayı çalışanlarından evvel şahsen kendisinin açmayı tercih ettiğini söyledi. Emgen, “Günlük sabah iş rutinimizde takım olarak bir evvelki günden kalan siparişlerin denetimi ve tedarikçilere aktarılması ile şirket finansalların denetimini, eserlerin paklığını yaparak, mağazayı günlük servise hazır hale getiririz.

Gün içerisinde hem yeni müşteri talepleri, hem de mevcut siparişlerin teslimatıyla geçen ağır bir tempomuz bulunmaktadır. Bu ağır iş temposunun bir sonucu olarak kızım ve eşimle güya bir iş randevusunda buluşmuş üzere gün sonunda ve hafta sonları bir ortaya gelebiliyorum. Ödün vermemeye çalıştığım şey, ailemle vakit geçirirken süreyi en güzel biçimde değerlendirmektir” dedi.

“Hata yapmaktan korkmayın yalnızca kusurlarınızı unutmayın”

Yeni kuşağa tavsiyelerde de bulunan Burak Emgen, şunları söyledi: “Öncelikle yeni jenerasyonlar şunu unutmasın; Sizler mevcut bir firmanın yeni sahipleri değilsiniz, sizler bir evvelki jenerasyondan emanet aldınız. Tavsiyem, şayet bir gelişim süreci başlatacaksanız bunu planlı yapın ve sürekliliğini sağlayın. En büyük ihtarım; devraldığınız işten sıkılma üzere bir lüksünüzün olmadığını unutmayın. Beşerler, sizi kazandığınız para ile değil, edindiğiniz iş başarılarınızla övsünler. Son olarak, birey olarak kendi prensipleriniz ve çalışma sisteminiz olsun. Bunları tecrübelerinizle yaratabilirsiniz”. Tecrübe kazanabilmeniz için de yanılgı yapmaktan korkmayın. Yalnızca yanlışlarınızı unutmayın.”

“Eski çerçeveleri tekrar kullanıma kazandırmayı amaçlıyoruz”

İleriki yıllarda bulundukları binanın idari idaresi ile ortak çalışma yaparak mağazalarının art tarafındaki geniş teras alanına rüzgâr gücü sistemi kurmayı planladıklarını açıklayan Burak Emgen, “En büyük projemiz ise müşterilerimizin uzun yıllardır elinde tuttuğu ve atmaya kıyamadığı gözlük çerçevelerini geri alarak, tekrar kullanıma kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu istikametteki bir kadro teknik alt yapı planlamalarımız ve bütçesel çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort