• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % -0,43
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9499
  % 0,14
 • € EURO
  35,4005
  % 0,08
 • £ POUND
  41,8283
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,5366
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3743
  % 0,06
 • BITCOIN/TL
  2007210,298
  % -1,75
 • BIST 100
  10.767,85
  % -0,03

Cevdet Yılmaz: KKM’den çıkış süreci başladı

Cevdet Yılmaz: KKM’den çıkış süreci başladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Orta Vadeli Program’da toplumla paylaştığımız siyasetleri, bilhassa de yapısal ıslahatları, hayata geçirmemiz sürecinde asıl meyvelerini Orta Vadeli Program’dan sonra almaya başlayacağız. Malum yapısal dönüşümler bir anda sonuç veren süreçler değildir. Burada atacağımız adımların meyvelerini daha çok 4’üncü, 5’inci yıllarda alacağımızı varsayıyoruz.” dedi.

Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, 12. Kalkınma Planı görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Kalkınma planlarının, daha yüksek refah düzeyine ulaşılmasında topluma yol gösterdiğini, kısa vadeli yaklaşımların ötesine geçerek uzun vadeli temel maksat ve öncelikleri ortaya koyduğunu belirten Yılmaz, tüm kalkınma planlarının 21 yıllık eser ve hizmet siyasetlerinin birer sembolü ve ileriye dönük yeni ufukların başlangıcı olduğunu söyledi.

Yılmaz, toplumun tüm kısımlarının Plan’da kapsanmasının yanı sıra siyasi ve idari sahiplenmenin de büyük ehemmiyet taşıdığına işaret ederek, Türkiye Yüzyılı’nda etrafa hassas, afetlere sağlam, geliri adil paylaşan, istikrarlı, güçlü ve müreffeh bir Türkiye vizyonuyla ülkenin sürdürülebilir kalkınma sürecini ilerleteceklerini tabir etti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte, hükümet devirleriyle plan periyotlarının örtüşür hale geldiğini lisana getiren Yılmaz, “Bundan sonra da vatandaşımız kimi tercih ederse, hangi hükümete bu yetkiyi verirse o hükümet gelip Mecliste planını sunma ve hükümet ettiği devir boyunca bir planla birlikte bunu gerçekleştirme imkanına kavuşmuş olacaktır. Bu manada uygulama bahtının ben daha fazla olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Yılmaz, her ülkede farklı isimler altında plan yapan kurumların bulunduğunu belirterek, özgür piyasanın güçlü olduğu ekonomilerde tıpkı vakitte devletlerin de güçlü olduğu ve bunların birbirinin zıddı süreçler olmadığını kaydetti.

Strateji ve Bütçe Başkanlığının son derece değerli ve güçlü bir kurumsal yapı olduğu tabir eden Yılmaz, Devlet Planlama Teşkilatının en değerli mirasının uzmanlık kültürü olduğunu, bu kültürün bilgi ve deneyimden güç alan anlayışla hareket ettiğini, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile bu kültürün devam ettiğini anlattı.

“Dünya konjonktürü beş yıllık bir perspektifle baktığınızda daha olumlu görünüyor”

Yılmaz, bu yıl 12. Kalkınma Planı, Orta Vadeli Program (OVP) ve bütçe sürecinin bir ortada sürdürüldüğünü belirterek, “Ama bu birbirinden kopuk yürütüldüğü manasına gelmiyor. Tam tersine üçünde de aslında mutfak Strateji ve Bütçe Başkanlığımız.” dedi.

OVP ile 12. Kalkınma Planı ortasında kopukluk olduğu tenkidine karşılık veren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Birincisi dünyanın ve Türkiye’nin, önümüzdeki üç yıla ait güçlü bir periyodu var. Hem ekonomik kaideler hem jeopolitik kurallardan dolayı milletlerarası kuruluşların iddialarına baktığımızda dünyaya ait büyüme, ticaret kestirimleri, orta vadede pek parlak görünmüyor.

Ama daha uzun vadeye dört, beş yıla baktığımızda, inşallah bugünden öngöremediğimiz birtakım yeni aksiliklerin çıkmaması halinde, 3-4 yıl sonra dünya konjonktürü ve Avrupa konjonktürü daha uygun olacak. Bizim temel ihraç pazarımız malum Avrupa.

Dolayısıyla dünya konjonktürü beş yıllık bir perspektifle baktığınızda daha olumlu görünüyor. Bunun da bize olumlu yansımaları olacak. İkincisi şöyle bir varsayımımız var: Orta Vadeli Program’da toplumla paylaştığımız siyasetleri, bilhassa de yapısal ıslahatları, hayata geçirmemiz sürecinde asıl meyvelerini Orta Vadeli Program’dan sonra almaya başlayacağız.

Malum yapısal dönüşümler bir anda sonuç veren süreçler değildir. Burada atacağımız adımların meyvelerini daha fazla 4’üncü, 5’inci yıllarda alacağımızı varsayıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) uygulamasına ait, “Finans piyasalarımızda istikrarsızlığa yol açmadan, rezerv birikimimizle, finansal piyasalardaki olumlu tarafta gelişmelerle birlikte aşikâr bir seyir içinde KKM’den çıkış süreci devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

12. Kalkınma Planı’nın görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde milletvekillerinin tenkit ve sorularını yanıtlayan Yılmaz, kalkınmanın, yalnızca iktisattan ibaret olmadığını lakin kopuk da olmadığını, toplumsal boyutu da içerdiğini söyledi.

Büyümenin nimetleri toplumla paylaşılmıyorsa kalkınmanın olmayacağına dikkati çeken Yılmaz, kalkınmanın, toplumsal adaletle gerçekleşmesi gerektiğine işaret etti. Kalkınmanın birebir vakitte sürdürülebilir olması gerektiğini lisana getiren Yılmaz, öte yandan kalkınmanın, “yönetişim” boyutunun bulunduğunu da anlattı.

Yılmaz, “Büyüyebilirsiniz, toplumsal adalet sağlayabilirsiniz, olağan kaynakları koruyabilirsiniz ancak ülkenizde demokrasi yoksa, hukuk devleti düzgün işlemiyorsa, temel hak ve özgürlükler genişlemiyorsa, kamu verimli çalışmıyorsa, katılımcılık yoksa, bu da hayat kalitesini kesinlikle aşağı çekecektir. Tam manasıyla bir kalkınmayı sağlayamamış olacaksınız. Yönetişim boyutu da kalkınma tarifinin ayrılmaz bir modülü. Ben milletlerarası alanda, dördüncü boyutun kesinlikle standart tanıma eklenmesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Cevdet Yılmaz, demokrasi ve kalkınmanın birbiriyle bağlı ve etkileşim içindeki kavramlar olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin son 20 yılda kalkınma ve büyümesini, demokratik reformlarıyla, hukuk devletiyle ve vesayetçi yapıları tasfiye ederek gerçekleştirdiğini söyledi.

Yılmaz, şunları kaydetti:

“Maalesef terör örgütleri, terör yapılanmaları, bilhassa birtakım milletlerarası güç odaklarıyla temaslı terör yapılanmaları, FETÖ ve PKK üzere, bunlar hem demokrasinin hem kalkınmanın düşmanıdır.

Bu örgütlerin yaptıkları, demokratik hak ve özgürlüklerin yaşanmasını sınırladığı, engellediği üzere kalkınma sürecimizi de sekteye uğratmakta, ziyan vermektedir. Münasebetiyle bunlarla yapılan gayret de birebir vakitte bir demokrasi ve kalkınma çabasıdır. Bu çerçevede sivil, demokratik bir anayasanın yapılması kalkınma sürecimizle de yakından ilgilidir.

Bütün kümelerin katkısıyla Meclisimizin yapabileceği bir şey bu. Tek başına bir partinin de bir ittifakın da yapabileceği bir şey değil. Azami müştereklerde buluşarak, en geniş mutabakatı oluşturarak yeni bir anayasanın yapılması, kalkınma sürecimize ve 2053 perspektifimize de büyük bir takviye ve güç verecektir.”

“Sadece bizi değil dünyada birçok ülkeyi etkileyen hadiseler”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “2023 maksatlarına ulaşılamamasına dış dünyanın mazeret gösterildiğini” belirterek, bu durumu eleştiren telaffuzlarda bulunulduğunu hatırlattı.

Ülke içinde yahut dışında denetim edilemeyen birtakım hadiselerin yaşandığını söyleyen Yılmaz, UYGUN Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta’nın laf atması üzerine, “Bir sarsıntı, salgın hastalık, jeopolitik bir gelişme yahut finansal ani bir çöküş… Bütün bunlar sahiden denetim edemediğimiz ancak bizi, planlamamızı, performansımızı etkileyen; yalnızca bizi değil dünyada birçok ülkeyi etkileyen hadiseler.” diye konuştu.

Cevdet Yılmaz, Türkiye’de konulan gayelerin yüzde 100 gerçekleştirilmesi beklentisi bulunduğunu tabir ederek, “Dünyanın hiçbir yerinde koyduğu maksadı yüzde 100 gerçekleştiren bir ülke hatırlamıyorum. Bu türlü bir şey kelam konusu değil.” dedi.

Döviz kuruna yönelik yorumları hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Hedefimiz ve iddiamız yok. Bizim özgür kur rejimimiz var, kurun bedelini piyasada arz ve talep kuralları belirliyor. Gelişmelere nazaran, gündelik yahut dönemsel olarak çeşitli hareketlilikler yaşanıyor.

Arkadaşlarımız, planlarda, programlarda ister istemez birtakım varsayımlar yapmak durumunda kalıyor. Bunlar ne bir kestirimdir ne de bir amaçtır. Bunlar çalışırken ister istemez çıkan sonuçlardır. Bunları çok fazla mana atfederek kıymetlendirmemiz hakikat olmaz. Lakin son periyotlarda değerli düzeltme yaptı, değerli bir hareketlilik oldu.

Önümüzdeki periyotta bu türlü bir hareketlilik beklemiyoruz doğrusu. Bu ölçüde yüksek bir hareketlilik beklemiyoruz. Gündelik gelişmelere, arz talep kaidelerine nazaran kurda kesinlikle belirli bir salınım olacaktır. Ancak son devirlerde yaşadığımıza benzeri bir hareketliliği teknik olarak da siyasi olarak da beklemiyoruz.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (ÇAYKUR) özelleştirilmesiyle ilgili rastgele bir çalışma olmadığını söyledi.

Çayın, Doğu Karadeniz bölgesi için stratejik bir eser ve halkın geçim kaynağı olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “ÇAYKUR, üretici ile özel bölüm ortasında bir istikrar ögesi. Bölgede de çaydan öteki eser yok. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Varlık Fonu tarafından hiçbir biçimde özelleştirmeyle ilgili bir çalışma olmamıştır. ÇAYKUR, özerk bütçesiyle bir iktisadi devlet teşebbüsü olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıyeten 2023’te yeni yapılan iki fabrikasıyla kapasitesini arttırarak özelleştirmeden uzak yatırımlarına devam etmektedir.” tabirlerini kullandı.

“(KKM’den çıkış) Bir anda gerçekleşecek durum değil”

KKM konusundaki soruları da yanıtlayan Yılmaz, KKM için 2022 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 92,5 milyar lira, Merkez Bankası tarafından da 72,8 milyar lira ödeme yapıldığını; 2023 yılında da Bakanlık tarafından 59,5 milyar lira ödendiğini söyledi.

KKM’nin, yapılan yasal değişiklikle bütçeden Merkez Bankasına transfer edildiğini, belirli bir bütünlük içinde Merkez Bankasının bunu yönettiğini belirten Yılmaz, “Son periyotta atılan adımlarla KKM’den aşikâr bir çıkış süreci başlamış durumda fakat bu bir anda gerçekleşecek durum değil. Hayli kıymetli bir hacme ulaşmış durumda.

Finans piyasalarımızda istikrarsızlığa yol açmadan, rezerv birikimimizle, finansal piyasalardaki olumlu tarafta gelişmelerle birlikte muhakkak bir seyir içinde KKM’den çıkış süreci devam edecektir. Burada da bu sürecin başladığını görüyoruz. Bilhassa yapılan regülasyonlarla bankacılık sistemi, KKM’den çözülen kaynağı büyük oranda TL cinsi finansal enstrümanlara yönlendirmektedir. Bu süreç önümüzdeki periyotta devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Düzensiz göçle uğraş etmek boynumuzun borcu”

Cevdet Yılmaz, sistemsiz göçle çaba etmeleri gerektiğini lakin tertipli göçün de daima birlikte başarılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Türkiye muhakkak bir eşiğe geldi. Nizamlı göçe de gereksinimi var. Elbette hangi mesleklerde, hangi ülkelerden olacağını planlayarak… Lakin bir taraftan da sistemsiz göçle uğraş etmek zorundayız. Burada sorunu kaynağında tahlil yaklaşımımız var. Tesirli hudut güvenlik önlemlerimiz var. Ülke içerisinde faal bir halde bu işin üstüne gitmek, sağlıklı ve seri işleyen hudut dışı sistemleri tesis formunda dört başlıktan oluşan bir stratejimiz var.

Bu sayede 2023 yılında doğu ve güney hudutlarımızda 176 bin 102 sistemsiz göçmenin ülkemize girişi önlenmiştir. Süreksiz müdafaa altında olanlar sistemsiz göçmen sayılmıyor. Hiçbir tüzel statüye sahip olmadan ülkeye gelen kayıt dışı, büyük oranda insan ticaretiyle yürüyen süreçler. Bununla da uğraş etmek boynumuzun borcu.”

Yılmaz, kolluk ünitelerinin sistemsiz göçmen ve organizatörlerin tespit ve deşifresine yönelik uygulamalarının da arttırıldığını; gerçekleştirilen çalışmalar sonucu yurt içinde 126 bin 403 sistemsiz göçmenin yakalandığını, yılbaşından bu yana 86 bin 791 sistemsiz göçmenin hudut dışı edildiğini bildirdi.

Depreme hazırlık konusunda kentsel dönüşüm çalışmalarından da bahseden Yılmaz, 2028 yılına kadar 2 milyon riskli yapının dönüşümünün sağlanması ve 500 bin toplumsal konutun üretilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Yılmaz, tarımın modası geçmeyecek stratejik bir dal ve kalkınma planları içerisinde kıymetli bir alan olduğunu söz ederek, “Biz bu devirde endüstrinin hissesinin artacağını, tarımın ve hizmetlerin ulusal gelirden hissesinin bir ölçü düşeceğini öngörüyoruz. Üçünü birebir anda arttırmamız zati matematiksel olarak da mümkün değil. Lakin biz tarımda daha planlı ve tesirli bir üretim için birçok önlem öngörüyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Mali Aksiyon Misyon Gücü (FATF) ile ilgili yapılan çalışmalara da değindi.

Yapılan mevzuat çalışmaları doğrultusunda, Türkiye’nin, 40 tavsiyenin 39’unda büyük ölçüde yahut büsbütün uyumlu bulunduğunu söz eden Yılmaz, “Bu konu 20 Temmuz 2023 tarihinde FATF’ın yayınladığı ülkemizin üçüncü takip raporuyla ilan edilmiştir. Sonuç olarak ülkemiz mevzuat ahengi konusunda FATF üyeleri ortasında şu an en başarılı ülke pozisyonuna gelmiştir. Adalet, İçişleri, Hazine ve Maliye bakanlıklarımızın koordineli çalışmaları devam etmektedir. Ülkemizin bu hususta daha farklı bir statüye kavuşması için çaba sarf etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Siyaset, nezaket sanatıdır”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın soruları yanıtlaması sırasında ÂLÂ Parti’li Usta ve kimi CHP milletvekilleri ile AK Parti milletvekilleri ortasında tartışma yaşandı.

Komisyon Lideri, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, Kurul olarak 4 aydır çalıştıklarını, bugünkü üzere bir durumun daha evvel hiç yaşanmadığını söyledi.

Komisyondaki milletvekillerinin birbirlerini imtihana sokamayacağını belirten Muş, her milletvekilinin farklı kanaatleri, farklı alanda uzmanlığı olduğunu söyledi.

İYİ Parti’li Usta’nın “O vakit haddini bilecek.” tabirini kullanması üzerine Muş, Usta’yı, üslubu konusunda uyardı.

Her milletvekilinin yaptıklarıyla anılacağını lisana getiren Muş, siyasetin bir nezaket sanatı olduğunu kaydetti. Muş, “Yarın öbür gün birbirimizin yüzüne bakamayacak durumda olmamamız lazım.” diye konuştu.

Milletvekillerinin birbirlerine hürmet ve tahammül göstermesi gerektiğini de tabir eden Muş, “İyi olan arkadaşları kesinlikle tarih de yazacaktır millet de görecektir. Güzel olmayanları da aslında değiştirecektir. Bunda tereddüt olmamalı. Bu bizden evvel de bu türlü oldu. Bizden sonra da diğerleri da olacaktır. Hiçbir milletvekilini kırmaya hakkımız yok.” sözlerini kullandı.

Mehmet Muş, Cevdet Yılmaz’ın soruları yanıtlamasının akabinde, yarın 12. Kalkınma Planı’nın görüşmeleri devam etmek üzere toplantıyı bitirdi.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort