• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2110455,154
  % -0,80
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Finansman değerlendi daha da pahalılaşacak

Finansman değerlendi daha da pahalılaşacak

Bu yıl, yaşanan zelzele felaketi, seçim iktisadı ve yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşların ve firmaların bütçe istikrarının bozulduğuna işaret eden Eskişehir Ticaret Odası İdare Şurası Lideri Metin Güler, enflasyonu düşürmek için uygulanan sıkı para siyasetleri sebebiyle finansmana erişimin de çok değerlendiğini, önümüzdeki yıl daha da pahalılaşmasını beklediklerini söyledi. 2023 yılında en çok inşaat dalının sorun yaşadığına işaret eden Metin Güler, “Fiyat istikrarının şaştığı, işletmelerin kira ve güç başta olmak üzere maliyetlerini öngörmekte zorlandığı, yüksek cirolar olmasına karşın karlılığın azaldığı bir yıl yaşadık” dedi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntının ülkemizde meydana gelen en büyük felaketlerden biri olduğunu söyleyen Metin Güler, “Böyle bir felaket sonrasında da hem devletimiz hem milletimiz hem de tüm odalarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız zelzelenin yaralarının sarılması için büyük bir seferberlik gösterdi. Eskişehir Ticaret Odası olarak biz de tarihimizin en büyük yardımını bu devirde sağladık.

Hem bölgedeki depremzedeler hem de kentimize göç etmek zorunda kalan sarsıntı yaşamış vatandaşlarımıza takviye olmak için tüm imkanlarımızı kullandık” diye konuştu. Sarsıntının akabinde ülkemizin seçim gündemine odaklandığını, seçim sürecindeki belirsizliklerin de ister istemez, iktisatta kimi kararların alınmasının ertelenmesine, önceliklerin değişmesine sebep olduğunu belirten Güler, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Şüphesiz ki 2023 yılında ülke iktisadının yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri enflasyondu.

Türkiye daima alışık olduğu ve daima gayret ettiği enflasyonu son 20 yıldır neredeyse unutmuştu. Lakin hem pandemi sonrasının tesirleri, dünyadaki artan emtia fiyatları, hem döviz açığı hem de döviz kuru yüksekliği üzere sebeplerin de tesiriyle 2023 yılında yükselen bir enflasyonla karşılaştık. Bu türlü bir ortamda da ne yazık ki hem vatandaşlarımızın hem de firmaların yani iktisadın bütün paydaşlarının bütçe istikrarı bozuldu. Hal böyleyken fiyat istikrarının şaştığı, işletmelerin kira ve güç başta olmak üzere maliyetlerini öngörmekte zorlandığı, yüksek cirolar olmasına karşın karlılığın azaldığı bir yıl yaşadık.”

“İnşaat kesimi en çok etkilenen kesim oldu”

2023 yılındaki iktisat tablosunda en olumsuz etkilenen kesimlerin başında inşaat dalının geldiğini açıklayan Güler, “Pandemiyle birlikte artan fiyatların akabinde bir de dünyadaki gelişmeler eklenince inşaat üretim maliyetleri çok yükseldi. Yüksek enflasyonunda tesiri ve bununla bir arada konut üretiminin azalmasıyla birlikte konut dalında arzın düşüklüğü kıymetli bir sorun haline geldi. Elbette konut kredi faizlerinin de yüksekliği konut satışlarının azalmasını etkiledi” dedi. Yılın ikinci yarısında gelecek ismine umut verici adımlar atıldığını söyleyen Metin Güler, “Fiyat istikrarını yakalamak hedefiyle iktisat siyasetinde değişikliğe gidildi.

Atılmaya başlanan bu adımların uzun vadede ülkemizin ekonomisindeki en değerli meselelerden biri olan enflasyonun düşürülmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Lakin enflasyonun eski günlerdeki üzere tek haneli sayılara inmesi için de vakit gerektiğine inanmaktayım. Türkiye çok güçlü bir ülke. Genç ve yetişmiş insan kaynağımızla, coğrafik avantajlarımızla, daima artan ihracatımızla iktisattaki geçmiş periyottaki başarılarımızı önümüzdeki yıllarda tekrar yakalayabileceğimize inanıyorum. Hem iktisat idaresinin hem de Merkez Bankası’nın gelecek ismine attığı adımların önümüzdeki yıllarda olumlu sonuçlar vereceğini düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

“Yerli ikame artırılmalı, aramal üretimi desteklenmeli”

Önümüzdeki yıl hem istihdamın hem de ihracatın artacağına inandığını söyleyen Güler, öbür taraftan ithalata bağımlılığı da azaltmak için teşviklerin gerekli olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Öncelikle 2024 yılında hem ülkemizde hem de kentimizde istihdamın artacağına inanıyorum.

Ekonomi idaremizin alacağı kararlarla ve önlemlerle, döviz kurunun düşmesine, işsizliğe, cari açığın düşürülmesine öncelik verileceğini düşünüyorum. Hem ülkemizin hem de Eskişehir’in ihracatı artmaya devam ediyor. Son yıllarda gelişen ihracatımızın, şayet büyük belirsizlikler ve dış etkenler olmaz ise daha da artacağını öngörüyorum. Ancak ihracat noktasında ise ithalata bağımlı olduğumuzu da göz arkası etmemekte yarar var.

Bu sebeple yerli ikamenin artırılması için bir seferberlik yapılması gerektiğine, yerli aramal üretiminin desteklenmesinin ve teşvik edilmesinin geleceğimiz için çok büyük değer taşıdığına inanıyorum. Dışa bağımlılığımızın azalması için de yerli hammadde ve aramal imalatımızı süratle yükseltmemiz gerekiyor.” “2024 yılındaki başka problemlerden bir başkasının de sıkı para siyaseti sebebiyle tüccar ve sanayicimizin finansmana ulaşmasının daha da pahalılaşması olacak” diyen Metin Güler, “Yüksek faiz nedeniyle ne yazık ki tüccarımız, sanayicimiz, esnafımız finansmana daha fazla maliyetle ulaşacak. Öte yandan ihracat geliri olmayan firmaların da dövizle borçlanmasının çok dikkat edilmesi gereken bir risk olduğunu söylemekte yarar var” dedi.

ETO 130. yılını kutluyor

Eskişehir Ticaret Odası’nın Osmanlı periyodunda kurulan birinci odalardan biri olarak 1893 yılında kurulduğunu ve bu yıl kuruluşunun 130. yılı olduğunun anlatan Metin Güler, Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelen 130. Kuruluş yıllarını çeşitli etkinliklerle kutladıklarını açıkladı. Güler, “2023 yılında odamızın kuruluşunun 130. yıl dönümünü ve Cumhuriyetimizin 100. yılını bir dizi aktiflikle kutladık. 130. Kuruluş yıl dönümü kapsamında stantlar, bisiklet tipi ve çeşitli etkinlikler düzenledik. Ayrıyeten kentimizin ticari, sanayi ve ziraî gelişimini, kentin markalarını ve kurumlarını anlatan “ETO 130. Yıl Evraklarla Eskişehir” isimli bir itibar yayını da hazırladık” dedi.

ETO Akademi ile eğitim veriliyor

ETO olarak kurumsal ve mesleksel gelişime çok ehemmiyet verdiklerini, ETO Akademi aracılığıyla Eylül ayından itibaren düzenledikleri eğitimlerin 2024 yılının mayıs ayına kadar süreceğini söyleyen Güler, “2023-2024 devrinde ETO Akademi tarafından 18 eğitim ve 16 seminer düzenlenecek. ETO Akademi’miz düzenlediği kurumsal ve mesleksel eğitimlerle, ferdî gelişim seminerleriyle üyelerimize ve üye işyerlerinde çalışanlara yeni ufuklar açmaya devam edecek” dedi.

Üyelerin çalışma hayatlarını kolaylaştırmak ve yeni pazarlara ulaşmalarını sağlamak için bir dizi çalışmalar yaptıklarını anlatan Metin Güler, şu bilgileri paylaştı: “Yurt içi fuar ziyaretleri kapsamında İstanbul başta olmak üzere İzmir, Antalya ve Bursa’da düzenlenen 19 fuar ile üyelerimizi buluşturduk. Gerçekleştirilen tertiplerle 300’den fazla üyemiz fuarları ziyaret etti. Vergi ve hukuk danışmanlarımız 2023 yılında da üyelerimize hukuk ve vergi mevzularında yaşadıkları meseleler için fiyatsız olarak takviye verdi. Ayrıyeten üyelerimiz tüzel uyuşmazlıkları için Eskişehir Ticaret Odası Arabuluculuk Merkezi’mizden de faydalandı.”

METSEM madencilik kesimine bedel katıyor

Madencilik alanında imtihan ve belgelendirme hizmeti vermek hedefiyle Eskişehir Ticaret Odası Mesleksel Test ve Sertifikasyon Merkezi’ni (ETO-METSEM) 2016 yılında hizmete aldıklarını açıklayan Metin Güler, Türkiye’nin madencilikteki en büyük kuruluşlarının partneri olarak madencilik dalına bedel katmaya devam ettiklerini belirterek, şu bilgileri paylaştı: “Türkiye ve dünyada sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın en kıymetli kurallarından birisi nitelikli iş gücünün iş dünyası ile buluşturulmasıdır.

Eskişehir Ticaret Odası Mesleksel Test ve Sertifikasyon Merkezi, Eskişehir’in madencilik dalındaki kabiliyetini geliştirmeyi, Türkiye’nin madencilik ihracatını artırmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda ETO-METSEM, Türkiye’de madencilik dalına istikamet verecek ve kesimde belgelendirmede yetkili birinci kuruluş olmuştur. Ülkemizin madencilik dalının Avrupa standartları düzeyine ulaşabilmesi, iş sıhhati ve güvenliği konusundaki yeterlilikleri yerine getirebilmesi için de ETOMETSEM kilit rol üstlenmiştir.

Kadın girişimciliğine destek

Girişimciliğin ülkemiz iktisadının gelişimi için çok değerli bir rolü olduğuna inandıklarını ve bu fikirden hareketle TOBB Eskişehir Vilayet Bayan Teşebbüsçüler Konseyi koordinatörlüğünü sürdürdüklerini de belirten Güler, 2023 yılında TOBB Eskişehir Vilayet Bayan Teşebbüsçüler Kurulu’nun düzenlemiş olduğu faaliyetlere takviye olduklarını, Eskişehir’deki bayan girişimciliği ve istihdamının gelişmesine katkı sağladıklarını açıkladı.

Fuar Kongre Merkezi ile hizmet kesimine katkı

Eskişehir’in iktisat merkezinin tartısını hizmet bölümünün oluşturduğunu açıklayan Metin Güler, “Biz de hizmet kesimindeki üyelerimizin ticaret hacminin artması, ülkemizdeki kongre ve turizm kesiminden Eskişehir’in daha çok hisse alabilmesi için Eskişehir Fuar Kongre Merkezi’ni hizmete sunduk.

Pandemi sebebiyle verilen ortaya karşın Eskişehir Fuar Kongre Merkezi düzenlediği fuarlarla, konut sahipliği yaptığı büyük ölçekli iş toplantıları ve panellerle, gerçekleştirilen kültür sanat etkinlikleriyle bu güne kadar 1.2 milyon kişiyi konuk etti. Eskişehir Fuar Kongre Merkezi çatısı altında faaliyet gösteren hem ETO Tüyap Fuar Merkezi hem de Vehbi Koç Kongre Merkezi sayesinde kentimiz iktisadına 2 milyar liradan fazla katma paha sağlandı” dedi.

“Fuar periyotlarında kentte yaşanılan ticari hareketlilikten, otel doluluk oranlarının doruğa çıkmasından, restoran ve reklamcılık alanında faaliyet gösteren işletmeler başta olmak üzere tüm hizmet kesimimizin işlerinin artmasından son derece memnunuz” diyen Metin Güler, Eskişehir’in fuarcılıkla yeni tanışıyor olmasına karşın bölümde çok savlı bir kent haline geldiğini belirtti.

Güler, “Önümüzdeki yıl da Eskişehir’de 5 fuar birden gerçekleştireceğiz. 2024 yılında ETO Tüyap Fuar Merkezi’miz, Eskişehir Mobilya Fuarı’na, Kitap Fuarı’na, Yapı Fuarı’na, Tarım Fuarı’na ve Sanayi Fuarı’na mesken sahipliği yapacak. Bununla birlikte Sanayi Fuarı ile eş vakitli düzenleyeceğimiz B2B İkili İş Görüşmeleri’yle de 2024 yılında da küçük ölçekli işletmelerimizin sanayi devi firmalarla işbirliği yapmasına taban hazırlayacağız. Odamızın yeni stratejik maksadı ise EFKM’ye yılda bir milyon ziyaretçi getirebilmek ve kentin iktisadına daha çok katkı sağlayabilmek” dedi.

Diğer bir yandan da günümüz ticaretinde kaçınılmaz bir hale gelen e-ticareti ve e-ihracatı geliştirmek için de çok mesai harcadıklarını açıklayan Güler, “Bu gayeyle organ üyelerimizin iştirakiyle kurduğumuz E-Ticaret Çalışma Kümesi ve projemiz Eskişehir E-Ticaret Merkezi’miz aracılığıyla e-ticaret yapmak isteyen yahut mevcut ticaretini daha da geliştirmek isteyen KOBİ’lerimize teknik takviye ve danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Maksadımız Eskişehir’i e-ticaret noktasında da ülkemizde üst sıralara taşımak” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort