• YARIM ALTIN
  7.873,00
  % 1,53
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8104
  % 0,02
 • € EURO
  35,0977
  % -0,06
 • £ POUND
  41,7789
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  4,5213
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3730
  % 0,58
 • BITCOIN/TL
  2174538,490
  % 0,52
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

TBB Konseyi Lideri Çakar: “Faiz artırımının Ocak’ta tamamlanacağını düşünüyorum”

TBB Konseyi Lideri Çakar: “Faiz artırımının Ocak’ta tamamlanacağını düşünüyorum”

Çakar, Ziraat Bankasının İstanbul Finans Merkezi’ndeki genel müdürlük binasında düzenlenen toplantıda, iktisat ve bankacılık bölümündeki gelişmeleri kıymetlendirdi, 2024’e ait beklentilerini paylaştı.

2022 ve 2023’ün, bütün dünyada “enflasyonla uğraş yılları” olarak geçtiğini söz eden Çakar, global iktisatta önemli bir yavaşlama olduğunu, büyümenin sorun olmaya başladığını söyledi.

Türkiye’nin büyüme konusunda her vakit olumlu ayrıştığını, 1923 ila 2022 yılları ortasında ortalama büyümesinin yüzde 4,8, 2003-2023’teki büyümenin yüzde 5,4 olduğunu kaydeden Çakar, Türkiye’de büyümenin 2023’te muhtemelen yüzde 4,5 olarak gerçekleşeceğini, 2024’te de yüzde 4 olarak öngörüldüğünü, yurt dışında yaşanan gelişmeler nedeniyle büyümenin iç talep kaynaklı olduğunu, bunun çok istek edilen bir durum olmadığını belirtti.

OVP’yi çok gerçekçi bulduğunu tabir eden Çakar, enflasyon konusunda bir ölçü savlı olmakla birlikte bütün olarak bakıldığında OVP’nin, önemli, dengeli ve öngörülebilir bir program olduğunu vurguladı.

Enflasyonun bu yıl yüzde 40-45 bandında şekilleneceğini düşündüğünü aktaran Çakar, “Enflasyon, mayıs ayında en üst seviyeye gelip düşüşe geçecek. Mevcut uygulanan siyasetlerde bence asla tez etmemek lazım. Bence enflasyonun yüzde 40-45’lere inmesi zati olağan, bu olacak. Kıymetli olan enflasyonun yapışkan olmadan, kalıcı hale gelmeden düşürülmesidir. Orada bizim daha dikkatli olmamız, mevcut siyasetleri daha olgunlaştırarak devam etmemiz değerli.” diye konuştu.

Çakar, OVP’nin çok kapsayıcı olduğuna işaret ederek, “Faiz siyaseti faal olarak uygulanıyor. Miktarsal sıkılaştırma adımları hala devam ediyor. Selektif olmayan kredilerde yüzde 2,5 oranında büyüyebiliyoruz. TL’nin güçlendirilmesine yönelik makroihtiyati önlemler devam ediyor. Merkez Bankası, fazla likiditeyi çekecek sterilizasyon adımlarını atmaya devam ediyor. Zarurî karşılık oranları şu anda banka bilançolarının yüzde 15-16 düzeylerine kadar geldi ki bunlar çok önemli oranlardır. Bankacılık bölümü için de önemli maliyettir tıpkı vakitte…” değerlendirmesinde bulundu.

“Yapışkan enflasyonun idaresi hayati ehemmiyette ve ona çok dikkat edilmesi gerekir”

Alpaslan Çakar, yarın Merkez Bankasının faiz kararı toplantısı olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: “Ben de herkes üzere düşünüyorum. Piyasa faiz oranlarını çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Mevduat piyasasında şu anda faiz oranları TL cinsinden yüzde 45-50 bandında. Kredi faiz oranları yüzde 45-55 ortasında bir bantta gidip geliyor. Dolar faiz oranları kredilerde yüzde 9’lar civarında, avro faiz oranları da yüzde 7,5-8 bandında. Yıl sonuna kadar faiz oranlarının çok daha artarak devam edeceği kanaatinde değilim. Merkez Bankasının, faiz artırım sürecini piyasa beklentisi doğrultusunda muhtemelen ocak ayı prestijiyle tamamlayacağı kanaatindeyim.

Bizim alacağımız kararlar yurt dışından bağımsız olmayacak. Fed’in mayıs, haziran prestijiyle faizleri yavaş yavaş aşağı yanlışsız çekeceğini düşünüyorum. ECB de faizleri düşürecek. Bütün dünyada faiz artırım sürecinin sonuna gelindiğini söyleyebiliriz. Onlar faizi indirdiklerinde biz de onların akabinde, makro bilgilerin de ışığında onları takip edeceğiz diye düşünüyorum. Bizdeki faiz indirim süreci, onlardan bir mühlet sonra olacaktır. Bu ne vakit olabilir? Takvim söylemem çok hakikat değil fakat son çeyrek içerisinde ülkemizde de faiz indirim sürecine gerçek gidileceğini düşünüyorum. Doğal burada Merkez Bankasının, bilgi setiyle hareket edeceğini iddia ediyorum, enflasyon oranına nazaran hareket etmesini bekliyorum. Yapışkan enflasyonun idaresi hayati değerde ve ona çok dikkat edilmesi gerekir. Bu bağlamda da piyasayı korumak, gerçek dalı korumak, tekrar potansiyel süratte büyümeyi sağlamak ismine da mevcut birtakım düzeneklerin daha faal halde işletilmesi gerekir. Bunlardan bir tanesi selektif kredi siyasetiydi. Bu seçici kredi siyasetine kesinlikle devam etmek gerekiyor. YTAK kredileri, piyasayı korumak ve yatırımı teşvik etmek ismine çok kıymetli. Reeskont üst limitlerinin artırılması da kıymetliydi.”

Türkiye’nin en büyük sorununun tasarruf olduğunu vurgulayan Çakar, yakın devirde dünya konjonktürünün daima Türkiye aleyhinde olduğunu lakin bu süreçte yeterli gelişmeler de kaydedildiğini, güç maliyetlerini önemli manada azaltacak gelişmeler yaşandığını, turizm ve yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin de bu sürece olumlu katkı vereceğini düşündüğünü aktardı.

“Avrupa ve Amerika’dan çok önemli manada kaynak girişi bekliyorum”

TBB İdare Heyeti Lideri Çakar, ABD ve Avrupa’nın faiz indirimiyle bir arada Türkiye üzere ülkelere sermaye akımları olacağını düşündüğünü tabir ederek, “Bu da bizim kur üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Avrupa ve Amerika’dan çok önemli manada sermaye girişi bekliyorum. ABD ve Avrupa’daki faiz indirimleriyle bir arada yeterli kıssası olan gelişmekte olan ülkelere önemli bir akış olacağını iddia ediyorum.” biçiminde konuştu.

Yurt dışı finansman boyutuna bakıldığında, seçim öncesi devirde 2,1 milyar dolar çıkış, seçim sonrası devirde, Mayıs-Aralık 2023’te ise 11,5 milyar dolarlık giriş olduğunu lisana getiren Çakar, “Yani 2023’ü 9,3 milyar dolar girişle kapattık. Bu yıl menkul değer ihraçlarından 1,5 milyar dolar giriş oldu. Bunlar önemli manada girişin olduğunu gösteriyor.” dedi.

Türk bankacılık dalının yurt dışı borçlanmasının 116 milyar dolar olduğunu, bunun 78 milyar dolarının krediler, 19 milyar dolarının para piyasalarından alınmış borçlar, 19 milyar dolarının da menkul değer ihracıyla sağlanmış kaynaklardan oluştuğunu bildiren Çakar, evvelki yıllarda yurt dışından borçlanma yaparken periyot dönem zorluklar yaşanabildiğini lakin şu anda borçlanma ve talep noktasında hiçbir sorun kalmadığını söyledi.

Çakar, “Vadeler uzuyor, maliyet de giderek düşecek. Para bulunabiliyor, artık talep var. Maliyetler de CDS’in düşmesiyle bir arada gerileyecek.” dedi.

Kredi notları konusuna değinen Çakar, son vakitlerde gerek ülke gerekse bankalar ve şirketlerle ilgili bu bahiste hoş haberler aldıklarını kaydetti.

“TL, çok cazip olmaya başladı”

Alpaslan Çakar, TL’nin çok cazip olmaya başladığına dikkati çekerek, “Yurt dışı yatırımcılar, evvel tahvil ve pay senedi piyasasına girer. Bu talebin de oluşmaya başladığını görüyoruz. Seçim sonrası devirde tahvil piyasasına 2 milyar dolarlık, pay senedi piyasasına 2,5 milyar dolarlık bir giriş var. Kredi piyasasında da giriş var. Münasebetiyle önümüzdeki süreç prestijiyle bu manada, daha doğrusu sermaye hareketleri manasında rahat olduğumuzu, daha olumlu bir geleceğin bizi beklediğini söyleyebilirim.” tabirini kullandı.

Şu anda önemli bir bütçe disiplini içerisinde hareket edildiğini, bütçe disiplini konusunda net bir duruş olduğunu vurgulayan Çakar, şöyle devam etti: “Kararlı setin kesinlikle devam etmesi lazım. Sermaye hareketlerinin başlayacak olması münasebetiyle kur üzerindeki baskının azalacak olması değerli. Güç, turizm ve yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin vereceği katkı değerli. Selektif kredi siyaseti, YTAK kredileri ve reeskont kredileri hayati ehemmiyette. YTAK kredileri bu sefer yanlışsız bir kurguyla yapılıyor. Bunların hepsi dikkate alındığında, yüzde 40-45 yapışkan enflasyonu yönetmek çok değerli. Oradaki nakdî genişleme ve gevşemeyi denetimli götürmek gerektiğini söylüyorum.”

“Seçim sonrası devir, Türkiye’ye harikulâde bir fırsat sunuyor”

TBB İdare Şurası Lideri Çakar, seçim sonrası periyodun Türkiye’ye inanılmaz bir fırsat sunduğunu tabir ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü: “4,5 yıllık istikrarlı bir periyot sunuyor. Bunu kesinlikle fırsata çevirmek ve pahalandırıyor olmamız lazım. Zira hiçbir seçimin olmadığı bir periyottan bahsediyoruz. Global konjonktürün de artık bu sorunları kısmen aştığı bir periyot olacak. Bunlar olduğunda o devri kesinlikle ‘doğru ıslahatlar dönemi’ olarak pahalandırmak lazım. Yapısal kimi sorunlarımıza büsbütün eğileceğimiz ve bunları yöneteceğimiz bir devir olarak kıymetlendirmek gerekiyor.

Seçim sonrası devirde, bilhassa mart sonrası enflasyon noktasındaki kararlı duruşun devam edeceği kanaatindeyim. Enflasyonun yönetilmesi konusundaki kararlı duruşun devam edeceği kanaatindeyim. Biz fiyat istikrarını sağlamadan finansal istikrarı sağlayamayız. Finansal istikrarın olmadığı bir iktisadın geleceği olamaz. Hakikat bir finansal istikrar için öncelikle bu fiyat istikrarını, enflasyonu makul düzeylere çekme zorunluluğumuz var. Seçim sonrası uygulanan net bir kararlı duruş var. Bu kararlı duruşta Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dayanağı ile iktisadın bütün paydaşlarının tam bir mutabakatla ve toplumsal bir kontrat içerisinde hareket ettiğini görüyoruz. İş dünyasının da programın gerisinde olduğunu söyleyebilirim. Bizim de bunun gerisinde net ve kararlı duruşu göstermemiz lazım. Zira OVP bizim için çok kıymetli bir yol haritası, çok kıymetli bir çıpa, gerçekçi bir yaklaşım. Bizim seçim sonrası yeni bir öykümüz var. Bu kıssaya şu anda bütün taraflar inanıyor, ardında duruyor. Biz esasen bu kıssadan vazgeçemeyiz, bunu sonuçlandırmamız lazım.”

“Kredi büyümesinin bu yıl yüzde 40 civarında olacağını düşünüyorum”

Alpaslan Çakar, 2024’ün bütün dünyada olduğu üzere Türkiye’de de “bir restorasyon”, “bir olağanlaşma yılı” olduğunu belirterek, “Bizim aslında 2025’i satın almak ismine 2024 yılını kullanıyor olmamız lazım. 2025’i bir atlama, sıçrama yılı yapabilmemiz için bu yıl bu tamiratlarımızı, bu restorasyonumuzu, bu normalleşmemizi kesinlikle sağlamamız lazım. Zira dünya bu türlü yapıyor. Herkes buna nazaran durum alıyor. Biz de bunu yapıyoruz. 2024, daha sakin ancak hazırlıkların tamamlanacağı bir yıl olacak. Ancak 2025’in, ülkede düzenlemelerin, regülasyonların, otoritelerin konuşulduğu bir devirden çıkıp gerçek bölümün, bilançoların, şirketlerin, yatırımların, iktisadın konuşulduğu bir yıl olmasını hedefliyoruz ve bekliyoruz ” diye konuştu.

2025 enflasyonunun OVP’de yüzde 15 olarak öngörüldüğünü hatırlatan Çakar, bu kararlı duruş devam ettiği sürece bunun yakalanabilir bir amaç olduğunu lisana getirdi.

Kredi büyümesinin bu yıl yüzde 40 civarında olacağını düşündüğünü aktaran Çakar, kurun da bu yıl enflasyondan fazla artmayacağı kanaatinde olduğunu, doların 39-40 lira olacağını düşündüğünü söyledi.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort