• YARIM ALTIN
  7.942,00
  % -0,95
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1954
  % 0,02
 • € EURO
  34,9054
  % 0,09
 • £ POUND
  40,9540
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  4,4488
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3577
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  2178079,397
  % -3,19
 • BIST 100
  10.792,53
  % -0,98

Temeli Osmanlı’da atılan Kozikoğlu’nun odağında teknoloji var

Temeli Osmanlı’da atılan Kozikoğlu’nun odağında teknoloji var

Fatma KAYTEZ

Türkiye’nin yüzyıllık markaları ortasında yer alan ve temeli Osmanlı periyodunda Eğin’de atılan Kozikoğlu Rulman, bugün 50 binden fazla eser çeşidiyle rulman dalında hizmet veren bir marka haline geldi. Markanın Yedinci Jenerasyon Yöneticisi Cem Kozikoğlu, teknolojiye kıymet veren bir marka olduklarının altını çizerek, “Software ve altyapı olarak, çok önemli çalışmalar yapıyoruz.

AI sistemlerini, klasik satış stratejileri ile birleştirebilmenin farklı farklı yollarını arıyor, bu yolları ararken de çok hoş tahliller ve fırsatlar buluyoruz” dedi. Kozikoğlu Rulman’ın yedinci nesil yöneticisi Cem Kozikoğlu ile markanın dünden bugüne olan seyahatini, planlarını ve maksatlarını konuştuk.

Öncelikle Kozikoğlu Rulman’ın kuruluş kıssasını kısaca sizden de dinlemek isteriz. Kozikoğlu Rulman’ın temeli nerede ne vakit atıldı?

Kozikoğlu ailesinin kökleri Eğin (Kemaliye)’e dayanır. Osmanlı periyodunda Eğin ismi İpek Yolu üstündeki ticari hayatın canlılığı nedeniyle ünlenir. Yavuz Sultan Selim, periyodunda Kafkasya’dan tehcir edilen aileleri Eğin’e yerleştirerek geçimlerini sağlamak için İstanbul’daki et satışını yönetmeleri için ferman verir.

Ailemizin, hayvancılık ve et tüccarlığı ile uğraşan büyük büyük dedeleri faaliyetlerini evvel İstanbul’a taşımış, sonrasında da Osmanlı sarayının et tedarikini yaparak “Lahm Müteahhitliği”ne kadar yükselmişlerdir, böylelikle vaktin nişan-ı iftiharının bir üst nişanı olan Osmaniye Nişanı’nı aldık.

Sonrasında, Ankara’da un talebini fark ederek, 1917’de Kozikoğlu markasının endüstriye girişinin tohumlarını ekecek bir adım atan Nuri Kozikoğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün takviyesiyle Ankara Değirmencilik Un Sanayi T.A.Ş.’yi kurdu ve Cumhuriyet’in öncü sanayi teşebbüslerinden birini işaret etti. Bununla birlikte, fabrikanın makine muhtaçlıklarını fark ederek, Miag marka değirmen taşları ve sanayi ile ilgili makinelerin ihracatına girişti ve nihayetinde İttihat Değirmencilik T.A.Ş. fabrikasının genel konseyi içinde hisse sahibi olarak Türk un sanayisinde kalıcı bir pozisyon elde etti.

Deneyim ve işlerinin artan bir biçimde büyümesinden yararlanarak aile yedek kesim ticaretine yönelerek, devrin gereksinimlerine, pazarın ne kadar küçük yahut çeşitli olursa olsun, yanıt vermeye devam etti. Nuri Kozikoğlu’nun ticaret muvaffakiyetleri üzerine inşa edilen liderliği, ticaret alanının ötesine geçti.

Üç devir boyunca İstanbul Ticaret Odası (İTO) başkanlığını üstlendi ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) kurucu üyelerinden biri olarak değerli bir rol oynadı. Vaktinde, Ticari seyahatinin yanı sıra hayır işine olan bağlılığı ile de tanınan Nuri Kozikoğlu, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki birinci cami olan Şişli Camii’nin inşasına değerli bir katkı sağladı.

Markanın, rulman dalına girişi nasıl oldu?

1940’lı yıllarda, Kozikoğlu şirketleri vizyonlarını genişlettiler. Başlangıçta, Steyr Traktörleri distribütörlüğüne girerek tarım ekipmanı ihracatına yöneldiler ve akabinde Türkiye’de Steyr Rulmanları distribütörlüğünü aldılar. O devirde Türkiye’deki tarım pazarını fark ederek, birebir vakitte ham tarım eserlerinden hayvan yemi üreten Yemmak Şirketi Yem Fabrikası’nı kurmuşlardır.

Çeşitli sanayilerde yüksek kaliteli rulmanlara olan artan gereksinimle birlikte, Nuri Kozikoğlu ve dedem Nejat Kozikoğlu tecrübelerini rulman kesimine odaklanarak kullanmaya karar verdi. 1950’lerde, Türkiye’de Federal, BCA ve Bower markalarının distribütörlüklerini alarak bir girişimcilik yapıp rulman portföylerini daha da genişlettiler. Nejat Kozikoğlu, rulman bölümünde büyük adımlar atmaya devam ederek INA Nadellager ve Elges rulman markalarının distribütörlüğünü alarak kıymetli bir kilometre taşını işaretledi.

Amerika’da eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Nejat Kozikoğlu’nun oğlu babam, Mert Kozikoğlu, aile işini devam ettirdi ve şirketimizin bünyesine 5 farklı marka daha kattı. Bugünkü kadar olmasa da, o devrin süratli gelişen teknolojisine ayak uydurdu. Dedem hem makina, hem elektrik mühendisidir. Babamla ben ise işletme ve pazarlama üzerine eğitimimizi tamamladık. Buda Kozikoğlu şirketine hem yurt içi hem de yurt dışı ilişkileri olarak çok farklı bedeller katmıştır.

Siz şirkete ne vakit katıldınız?

Ben, 2018 yılından bu yana Kozikoğlu Rulman Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de faal bir biçimde babam ve özverili bir takımla birlikte yer almaktayım. Kozikoğlu, ticaretin değişen dalgalarında seyir halindeyken, dürüstlük, bütünlük ve aile hayatı ile iş teşebbüslerinde hizmete olan bağlılığında kararlı kalmaya, en yeni teknolojilere ahenk sağlayarak ve sürdürülebilirliğe ve geri dönüşüme dikkat ederek devam etmektedir. Firmamızın piyasada saygın ismi ve mirası, bu bedellere bağlılığının bir delili olarak görünmektedir.

“50 binden fazla eserimiz var”

Eser yelpazenizden bahseder misiniz?

Kaç kategoride kaç çeşit eseriniz var? Faal olarak görüştüğümüz ve bize gelen kimi markalar var. 6 markanın distribütörüyüz. Birebir vakitte kendi markamız da var. Bizim odak noktamız her vakit yıllardır hizmet verdiğimiz kesimler ve müşterilerdir.

Biz kendimiz bir markayız. 50.000’den fazla eserimiz var bu eserlerinde toplamda 7 ile 10 ortası farklı farklı markaları var. Bizim işimiz yalnızca eser satmak değil, her aldığımız teklife karşı tarafın bir sorunu üzere bakıp bu soruna çeşitli alternatiflerle tahlil üretebilmek. Türkiye distribütörü olduğumuz markalar ve öteki markalarda bu sorunu çözmek için bir kaynak. Sorunları çözenler ise, kesimde 20-30 yılı aşkın deneyimi ve makine mühendisi olan grup arkadaşlarımız oluyor.

Kozikoğlu Rulman açısından 2023 yılı nasıl geçti?

Büyüme oranınız ne oldu? Hepimizin de bildiği çok acı bir zelzele afeti yaşadık. Bununla birlikte seçim devrinin de kimi bölümlerde duraksatmaları ve yavaşlatmaları oldu. Ama bizim için 2023 iş açısından verimli bir yıldı. Her yıl bir amaç koyarız ve bu amacı tutturmaya çalışırız. Genelde amaç ve maksadın üzerine çıkarız. 2023 yılında, amacı tutturduk bu yeniden de bizim için bir evvelki yıla nazaran hoş bir büyüme demek.

2024 yılı planlarınızdan bahseder misiniz?

Hangi alanlara yoğunlaşacaksınız? Hali hazırda olan Karaköy pozisyonumuzu sabit tutarak yeni bir depo ve satış ofisi planlıyoruz. Software ve altyapı olarak, çok önemli çalışmalar yapıyoruz. AI sistemlerini, klasik satış stratejileri ile birleştirebilmenin farklı farklı yollarını arıyor, bu yolları ararken de çok hoş tahliller ve fırsatlar buluyoruz.

100 yıllık markaları bir ortaya getiren Yüzyıllık Markalar Derneği’ne de üye olan bir markasınız. Derneğin markalara katkılarına değinir misiniz?

Derneğin temel işlevi bizim üzere 100 yıllık tarihi markaları bir ortaya getirmek ve aslında bir manada akredite etmek. Yüzyıllık Markalar Derneği ülkemizin tarihi markalarının birlikte projeler geliştirdiği üretken bir alt yapı sunuyor. Buna ek olarak üyeler ortasında tesirli bir dayanışma, network ve hoş dostluklar geliştirmemize, birbirimizi daha yakından tanımamıza da vesile oluyor.

Geçmişten geleceğe yazılmış kimileri birbirine benzeri, kimileri çok farklı çeşitli renkli sayfaların birleştiği tek bir kitap üzereyiz aslında. Hatta derneğimizin Lider Yardımcısı Asude Hanım da tüm markaların bir ortada olduğu Cumhuriyet’in 100.Yılında Yüzyıllık Markalar Kitabını derledi.

“Gün içinde saatleri nasıl verimli geçirebildiğimize yoğunlaşıyoruz”

Cem Kozikoğlu, “Güne saat kaçta başlıyorsunuz?” sorumuzu, “Bizim kurumsal iş saatlerimizde ofislerin ve depoların açık olması dışında öbür saat kavramları çok kıymetli değildir. Dünyanın nerede ise her kıtası ile iş yapmaktayız. Ben buna üniversite yıllarımdan da alışkınım.

E-mail yolu ile bağlantı kurarken hem anlık attığım e-mailler olur, hem de saatleri gönderilecek ülkelere nazaran ayarlanmış bekleyen e-mailler olur. Güne saat kaçta başladığımızdan çok, gün içindeki saatleri nasıl verimli geçirebildiğimize daha çok yoğunlaşıyoruz” diyerek yanıtladı. Hobilerinden kelam eden Cem Kozikoğlu, tabiat aktiviteleri ve tabiat sporları yapmanın hobileri ortasında yer aldığını söyledi. Kozikoğlu, ayrıyeten aile ve yakın arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi de sevdiğini kelamlarına ekledi.

“Şirketimizin kültürü meskene, konutumuzun kültürü şirkete yansırdı”

Kozikoğlu Rulman’ın yedinci nesil yöneticisi Cem Kozikoğlu, rulman kesimiyle çocukluk periyodunda tanıştığını söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti: “Aile şirketi olduğumuzdan her vakit ister istemez günlük hayatımızın her noktasında bir eğitim oluyordu.

Şirketimizin kültürü meskene, konutumuzun kültürü şirkete yansırdı. Ancak bu bölümle birinci tanışmam, rulman sözünün tam olarak kendisi ile başladı. Çocuklukta, ortaokul vakti olması lazım. Bir periyot oluyor ve bu periyotta de herkes daha meraklı, herkes daha olgunlaşmaya hazır.

Hep etrafta, baban ne iş yapıyor, sen ne iş yapacaksın diye sorular oluyordu. Bu sebeple karşımdakine daima rulmanın ne olduğunu anlatmam gerekirdi. Asıl olarak tam da o vakitlerde rulmanın farklı uygulamalarını nerelerde kullanıldığını öğrenmeye başladım. Nerede ise dönen ve hareket eden her makine ve makine kesiminin içinde rulman olduğundan her seferinde daha farklı ve yaratıcı karşılıklar bulmaya çalışıyordum.

Buda birebir vakitte ‘’Sales Pitch’’ denen, aslında bir şeyi satmak için bir sorunu çözmeye yönelik bilmeden attığım birinci adımdı. Sorun: Rulmanın ne olduğunu bilmemek, tahlil ise Rulmanın ne olduğunu öğretebilmekti.” Eğitimine de değinen Cem Kozikoğlu, eğitimine TED İstanbul Koleji’nde başladığını söyledi.

Kozikoğlu, “Profesyonel olarak ulusal grupta kayak yaptığım için kış aylarında hem okulu hem de sporu yönetim etmek vakit zaman sıkıntı oluyordu, bu nedenle okuldan ayrılıp bu sisteme daha çok takviye veren ve yaz aylarında yurt dışında gidip kredilerimi tamamlayabildiğim Türkiye’de bir Kanada lisesine yazıldım.

Bu vesile ile üniversite hayatımı da Kanada’ya giderek Pazarlama ve İşletme üzerine çift ana kısım yaparak tamamladım. Birinci olarak orada bir startup kurdum, sonrasında birçok farklı kesimde çalışıp kürkçü dükkanına geri döndüm. Benim için, aileme, ülkeme ve işime bağlılık bedelleri çok değerlidir. Beni ben yapanlardır” diye konuştu.

Kaynak: Dunya.com

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort